Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul Haberleriİnşaatta 3D Yazıcı Dönemi

İnşaatta 3D Yazıcı Dönemi

Tüm dünyada 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin kullanımı her geçen gün yaygınlaşırken Almanya’da 3D yazıcı teknolojisi ile apartman inşaatı başladı.

BOD2 ismi verilen özel 3D yazıcı, Alman yapı malzemeleri şirketi tarafından tip cihazlar için geliştirilen özel çimento karışımını kullanarak ev inşaatı yapacak. Piyasada şimdiye kadar üretilen en hızlı 3D inşaat yazıcısı olduğu iddia edilirken söz konusu yazıcının projeye uygun olarak elektrik ve tesisat boruları için de boşluk bırakıyor.

Hatırlanacağı üzere dünyadaki ilk 3 boyutlu yazıcı ile apartman inşaatı 2015 senesinde Çin’de inşa edilmişti. Konu hakkında açıklamada bulunan inşaatı firması yetkilileri “3D inşaat tekniğinin önümüzdeki yıllarda belirli pazar segmentlerinde giderek daha önemli hale geleceğinden ve önemli bir potansiyele sahip olacağından eminiz.”

“İlk apartmanı yerinde inşa ederek, bu yeni teknolojinin büyük ölçekli konut birimlerini yapmak için de kullanılabileceğini gösteriyoruz” diyerek bu teknolojinin gelişimini sürdüreceğini belirtti. Bu teknoloji sayesinde özellikle de deprem gibi afetler sonrası kısa sürede çok sayıda konutun inşa edilmesi konusunda büyük kolaylık sağlayacak.

3D yazıcılı evlerin inşaat maliyetinin 175 metrekare büyüklüğe sahip bir ev için 40 bin lira olarak açıklanırken 8 günde hazırlanan projenin 3D yazıcı ile hayata geçirilmesi ise 2 gün olarak belirtiliyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments