Demirsan Mekanik Havalandırma
Ana SayfaGenelİntek Konut Yönetim Kurulu Üyesi Çiçek'ten Kentsel Dönüşüm Çağrısı!

İntek Konut Yönetim Kurulu Üyesi Çiçek’ten Kentsel Dönüşüm Çağrısı!

İntek Konut Yönetim Kurulu Üyesi Çiçek, “Türkiye’de 1.5 milyon konut, İstanbul’da 300 bin bağımsız birim acil dönüşmeli” diyerek kentsel dönüşüm çağrısında bulundu.


İntek Konut Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Muhammed Zeki Çiçek, son zamanlarda sık sık gündeme gelen kentsel dönüşüm konusuyla ilgili son dakika açıklamalarında bulundu.


İntek Konut olarak vatandaşlardan konutlarının yenilenmesi için çok fazla kentsel dönüşüm talebi aldıklarına dikkat çeken Çiçek, hepsine yetişmelerinin mümkün olmadığını belirterek, “Ancak biz de elimizi taşın altına koyarak bu talepleri mümkün mertebe yerine getirmek için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Çiçek, tüm dünyada sanayileşme ile beraber kırsaldan kentlere hızlı göçün yaşanması, mevcut illeirn bu göçe hzırlıklı olmaması, çarpık, imarsız ve teknik konuda kusurlu olan bir yapılaşma sorununu ortaya çıkardığını vurguladı.

Başta deprem olacak şekilde yaşanan doğal afetler sonrasında söz konusu kusurlu yapıların yıkıldığına dikkat çeken İntek Konut Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Muhammed Zeki Çiçek, “Bu kusurlu yapıların yıkılmasıyla buralarda yaşayanlar evsiz kalmakta, yaralanmakta ve en acısı da canlarını kaybetmekteler. Ülkemiz de hem 1’nci ve 2’nci derece deprem bölgesi olması hem de hızlı büyüme ve sanayileşmenin sonucu olarak çarpık yapılaşmanın çok olduğu bir ülke” açıklamasında bulundu ve İstanbul’u da değerledirdi.

İntek Konut Yönetim Kurulu Üyesi Çiçek, AFAD’ın verilerinin altını çizerek, AFAD’a göre son beş senede Türkiye’de irili ufaklı olmak üzere toplam 140 bin deprem kaydedildiğini aktardı ve “Bunun yanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye genelinde 1,5 milyon konutun, sadece İstanbul’da ise 300 bin bağımsız birimin acil şekilde dönüşmesi gerektiği vurgulanmakta” şeklinde konuştu.

“Geçtiğimiz günlerde Tokyo’dan bir misafirim geldi. Kendisi gelmeden hemen önce orada yaşadığı 7,8 şiddetinde, yaklaşık 2 dakika süren depremi ve deprem sırasındaki rahatlığını anlatırken şaşkınlık içerisinde onu dinledim” diyen Çiçek doğal afetler konusunda çaresiz olunmadığına vurgu yaparak, “Doğru planlama, projelendirme ve teknolojiyle ülkemizde de bunu sağlayabileceğimize olan inancımı daha da güçlendirdi” dedi.

Çiçek, İntek Konut olarak Türkiye’nin kentsel dönüşüm konusundaki ihtiyacının gideirlmesi amacıyla önemli bir çaba gösterdiklerinin altını çizdi ve “Tabii bu alanda en büyük görev devletimize düşmekte. Devletimiz de özellikle 2011 Van depremi sonrası çıkartılan 6306 sayılı ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’ ile kentsel dönüşümü teşvik etmiş, vatandaşın hakkını güvence altına almış ve kira yardımı, yapım kredisi, belediye harç ve vergileri konusunda destekler vaat etmiştir” ifadelerini kullanarak İntek Konut olarak ülkemizin kentsel dönüşüm ihtiyacının farkında olduklarını belirtti.

Firma olarak, kentsel dönüşüm projelerine özel bir önem verdiklerine dikkat çeken Muhammed Zeki Çiçek, “20 yılı aşkın bir tecrübe ile inşaat sektöründe bugüne kadar fabrikalar, hastaneler, kapalı spor salonları, ibadethaneler, alışveriş merkezleri yaptık. Bunların hepsi de büyük projelerdi” diye konuştu ve kendilerinin en çok önem verdikleri alanın konut ve konut özelinde ise kentsel dönüşüm projeleri olduğunun altını çizdi.

Çiçek, konuşmasını “Yine geçtiğimiz günlerde 60 bin konuttan oluşan Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olan TOKİ Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ilk etabının yapımını tamamladık” ifadelerini kullanarak ve hak sahiplerine dairelerini teslim ettiklerini belirterek sonlandırdı.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments