Ana SayfaHaberlerGayrimenkul Haberleriİşgalden Kurtarılan Yerler Yeniden İnşa Ediliyor

İşgalden Kurtarılan Yerler Yeniden İnşa Ediliyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan işgalinden kurtarılan topraklarda kurulacak yeni yerleşim birimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. İlham Aliyev, “akıllı şehir” ve “akıllı köy” konseptlerinin esas alınacağını söyledi.

Aliyev, Ulaştırma, İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanı olarak atadığı Reşat Nebiyev’i video konferansla kabul etti. İşgalden kurtarılan topraklardaki imar çalışmalarında yüksek teknolojiler kullanılması gerektiğine vurgu yapan Aliyev, mayın temizleme sürecine paralel olarak yeniden kurulacak şehir ve kent projelerinin de hazırlandığını belirtti.

Aliyev, projeler tamamlanınca inşaat çalışmalarına başlayacaklarını ve kurtarılan bölgelerin bir bütün olarak “yeşil enerji” bölgesi olması gerektiğini ifade etti.

Bölgede su kaynaklarının geniş olduğuna, güneş ve rüzgar enerjisi kullanımı için fırsatların olduğunu belirten Aliyev, “Bu işe mutlaka yabancı yatırımcıları dahil etmek, yerel şirketlere fırsat oluşturmak gerekir. Kurtarılan topraklar, yüksek teknoloji gelişme alanları olmalıdır” diye konuştu.

Aliyev, tarım sektöründe de çağdaş teknolojilerin kullanılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti; “Kurtarılan bölgelerin imarında ‘akıllı şehir’ ve ‘akıllı köy’ konseptleri temel alınmalıdır. Bu işleri şimdiden planlayın. Şehir planlamasında ve projelerde, dünyanın en ileri teknolojileri uygulansın. Bundan sonra ve belki de paralel olarak diğer şehir ve köylerimizde de benzer projeleri hayata geçirmemiz gerekiyor. Çünkü bugün yapmazsak, yarın geride kalacağız. Geride kalamayız” dedi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments