Ana SayfaHaberlerGayrimenkul Haberleriİstanbul'a Spor Tesisleri İnşa Ediliyor

İstanbul’a Spor Tesisleri İnşa Ediliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türk sporuna altyapı desteği sunmak ve spor ruhunun tüm şehre yayılması, İstanbullulara spor yapabilecekleri daha fazla alan kazandırılması, İstanbulluların sporla iç içe yaşamasını sağlamak ve daha fazla sporcu yetiştirilmesi amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalar doğrultusunda İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile İBB Yapı İşleri Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen spor tesislerinin yapımları devam ediyor. Arnavutköy, Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa, Başakşehir, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Üsküdar, Sultanbeyli ve Maltepe’deki 12 spor tesisinin yapım çalışmalarına hız verdi. Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı günlerde de çalışmaların sürdüğü tesislerden 8’inin 2021 yılında tamamlanması amaçlanıyor.

BOĞAZKÖY’DE YÜZME HAVUZU VE FİTNESS SALONLARI
İBB’nin inşasına devam ettiği yapılardan Arnavutköy’deki Boğazköy Spor Tesisinde, inşaat çalışmalarının yüzde 62’si tamamlandı. Kültür Merkezi ile birlikte yapılan spor tesisinde, yarı olimpik yüzme havuzu ve fitness salonları ilçe halkına hizmet verilecek.

KOCASİNAN SPOR ALANLARINDAKİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
İBB, Bahçelievler Kocasinan Spor Alanlarının düzenlenmesi çalışmalarına da devam ediyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun daha önce incelemelerde bulunduğu alanda inşaat çalışmalarında yüzde 16’lık bir ilerleme sağlandı.

BAYRAMPAŞA YÜZME HAVUZUNUN YÜZDE 60’I TAMAMLANDI
Fitness salonları ve iki adet yarı olimpik yüzme havuzuyla hizmet verecek olan Bayrampaşa Yüzme Havuzundaki çalışmalar da devam ediyor. İBB Bayrampaşa Spor Tesisinin yanında yapılan ve yeni yılın ilk yarısında tamamlanması planlanan havuzun inşaatı yüzde 60 oranında tamamlandı.

HALİÇ SU SPORLARI TESİS İHTİYACINI KARŞILAYACAK
Çalışmaların yüzde 42 oranında bittiği Haliç Su Sporları Merkezi ise kano ve kürek alanında kulüp ve sporcuların tesis ihtiyacına önemli ölçüde cevap verecek. Haliç Köprüsü’nün Halıcıoğlu ayağında hayata geçirilen proje 11 dönümlük arazi üzerinde uygulanıyor. 800 metrekarelik bir yapıya sahip olacak tesis ile İBB, su sporlarına destek vermeyi ve bu alanda İstanbul kulüplerinin uluslararası başarılarına katkı sağlamayı hedefliyor.

GAZİOSMANPAŞA’DAKİ 2 SPOR TESİSİ YENİ YILDA TAMAMLANIYOR
Gaziosmanpaşa’da yapılan Barbaros Hayrettin Paşa Spor Salonunda ise tüm inşaat ve fiziki çalışmalar tamamlandı. Gençlerin ve çevre halkının spor yapabileceği yeni bir alan olarak bölgeye kazandırılan tesiste çok amaçlı spor salonu, 300 kişilik tribün, stüdyo salon, 6 adet soyunma odası ve eğitmen bölümleri ile idari alanlarda hizmet verecek. Küçükköy Stadı ise ilçede yapımı devam eden bir başka spor tesisi. 68×105 metre ölçülerinde futbol sahası ve 5000 kişilik tribünü bulunan stattaki çalışmaların yüzde 75’i bitti.

SULTANBEYLİ’YE YENİ STAT VE SPOR KOMPLEKSİ
İBB’nin Sultanbeyli’de inşasına devam ettiği 75. Yıl Stadı ve Spor Kompleksi de 2021 yılında inşaat çalışmalarının tamamlanması planlanan spor tesisleri arasında bulunuyor. İnşaatın yüzde 65 oranında tamamlandığı tesiste 68×105 metre ölçülerinde bir futbol sahası ve 3000 kişilik tribün, 68×90 metre antrenman sahası, fitness salonları ve butik atletizm pisti yer alıyor.

MALTEPE’DE SADECE ATLETZİM’E ÖZEL SPOR TESİSİ
Anadolu Yakası’nda yapılan bir başka spor tesisi ise Maltepe sahilde yapımı süren Atletizm Sahası. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatı ile İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğünün koordinesinde, Yeşil Alanlar ve Tesisler Yapım Müdürlüğünce yapımı gerçekleştirilen tesisin çim zemin ve pist çalışmaları tamamlandı. Tesisin hizmete açılması ile birlikte İstanbul’da atletizmin alt yapısının güçlendirilmesine, olimpik dallarda daha fazla sporcu yetişmesine ve sporcuların gelişimine katkı sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca atletizm sporcularının antrenmanları için yeni alanların ortaya çıkarılması, ulusal ve uluslararası atletizm müsabakalarına ev sahipliği yapılabilmesi hedefleniyor. 2021’in ilk yarısında hizmete açılması hedeflenen tesiste idari bölümlerin, sporcu ve hakem odalarının, soyunma odalarının ve fitness salonlarının yapımı sürüyor.

İnşası devam eden 8 spor tesisinin tamamlanması ile birlikte 56 bin 947 metrekare yeni spor alanı İstanbul’a kazandırılmış olacak. Bu tesislerin yanı sıra 4 spor tesisinin yapımı devam edecek. Bağcılar, Başakşehir, Gaziosmanpaşa ve Üsküdar’da inşaatları süren 4 spor tesisi 2022 yılında tamamlanacak. Ayrıca Ataşehir İçerenköy Spor Tesisi ve Zemin Altı Otoparkının yapımı yakın zamanda başlayacak. Proje ve ihale sürecinin tamamlandığı, yüklenici firmaya yer tesliminin gerçekleştiği tesiste futbol sahası, yüzme havuzu ve fitness salonları yer alacak.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments