Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerİstanbul'da 2023'e Kadar 102 Bin Konutun Dönüştürülmesi Hedefleniyor

İstanbul’da 2023’e Kadar 102 Bin Konutun Dönüştürülmesi Hedefleniyor

Mega kent İstanbul’da 1,5 milyon riskli konut bulunuyor. Bu konutlardan 102 bininin 2023 yılına kadar dönüştürülmesi hedefleniyor.


İstanbul başta olmak üzere, tüm Türkiye’de kentsel dönüşüm projeleri hız kazandı. Türkiye genelinde 6.7 milyon riskli yapı bulunuyor. Büyük Marmara depreminin en çok hissedileceği şehir olan İstanbul’da ise 1,5 milyon riskli yapı bulunuyor. Bu binalardan 102 bininin 2023 yılına kadar dönüştürülmesi hedefleniyor.


Konuyla ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, 1,5 milyon riskli konutun yer aldığı İstanbul’da, 300 bin konutun da acil dönüşmesi gerektiğine söyledi. İnşasına başlanan ve planlanan projeler hakkında açıklama yapan Köse, İstanbul’da şu an onlarca şantiyeleri olduğunu ifade etti. 2023 yılına kadar 102 bin 289 bağımsız birimde dönüşümün tamamlanmasını hedeflediklerini belirten Köse, “Bu projeler Kartal, Kadıköy, Üsküdar, Beykoz, Pendik, Ataşehir, Sultanbeyli, Bağcılar, Esenler, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Beyoğlu, Güngören, Zeytinburnu ve Eyüp ilçelerinde olacak” dedi.


Yeni projelerde yatay mimari ve mahalle kültürü anlayışıyla hayata geçirileceğini söyleyen Köse, her bir proje alanını kendi içinde değerlendirdiklerini, ağırlıklı olarak da yıkılan riskli konut kadar üretim yaptıklarını belirtti. Kimi projelerde hak sahiplerine yapılan dağıtımdan sonra kalan birimleri satarak yine o projede vatandaş için gelir sağladıklarını ifade eden Köse, sözlerine şöyle devam etti: “Burada en önemli nokta bu projelerde asla kâr amacı yok. Kaldı ki üstüne bir de önemli ölçüde indirim yapılıyor. Vatandaşın faydası adına ortaya çıkan inşaat maliyetlerinin bir kısmı bakanlıkça karşılanıyor. Evi dönüşüme giren vatandaşa riskli yapıda ise 18 ay, riskli alanda ise 48 ay kira yardımı veriliyor. Kredi kullanmak isteyenlerde ise dönüşüm kredisine 0.40 (400 baz) puana kadar destek sağlanıyor. Kentsel dönüşümün hızlanması için faiz destekli kredilerde limitler yapılan düzenlemeyle yüzde 60 arttırıldı. Evini güçlendireceklere verilen kredide üst sınır 50 bin liradan 80 bin liraya, dönüştüreceklere verilen kredide ise 125 bin liradan 200 bin liraya çıktı. Ayrıca yine yeni bir düzenlemeye KDV indirimine gidildi. Vatandaş müteahhitle kat karşılığı anlaşma yapmadan evini kendi dönüştürürse bundan sonra yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV ödeyecek.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments