Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerİstanbul’da 50 Özel Hastane Kapatılabilir

İstanbul’da 50 Özel Hastane Kapatılabilir

Özel Hastaneler Birliği Başkanı Reşat Bahat, İstanbul’da yer alan 50 özel hastanenin deprem riski nedeniyle kapatılabileceğini söyledi. 

Sağlık Bakanlığı’nın İstanbul’da hizmet veren 110 özel hastaneden deprem dayanıklılık raporu temin etmesini istedi. Hastanelerin deprem riskine karşı çok dayanıklı olmadığını belirten Özel Hastaneler Birliği Başkanı Reşat Bahat, “Maalesef İstanbul’daki yaklaşık 110 hastanenin depremle ilgili raporları çok yeterli değil. Yani depreme güçlü olsalar da bunu kanıtlayacak bilgi ve belgeye sahip değiller. Çünkü bu hastaneler 1999 depreminden önce inşa edilmiş hastaneler. 99 depreminde yıkılmamışlar, ayaktalar ancak 2018 Deprem Yönetmeliği’ne göre hizmet verip veremeyecekleri konusunda ciddi kuşkular var.” dedi. 

‘’Vakit ve Kredi Verilmesi Lazım’’

50 özel hastanenin kapatılacağını öngören Bahat, “Depremden 15 gün sonra il sağlık müdürlüğü bu raporlarımızı istedi. Özellikle de radyoloji ünitelerimiz ve olabilecek bir hasarın, radyasyon güvenliğini sıkıntıya sokabilir diye bizden röntgen ya da radyasyonla ilgili bölümlerimizin ruhsatlarının yenilenmesini talep etti. Muhtemelen ivedilikle bu raporları bir değerlendiriyor. Ondan sonra tabii ki raporlarının yeterli bulmadığı hastanelerden başka şeyler isteyecek. Kendi ekiplerini gönderebileceğini düşünüyorum. 

Hastane işletme sahipleri olarak depreme dayanıklı binalarda hizmet etmek istiyoruz. Ama bir, bize bir vakit verilmesi lazım. İki, bize kredi verilmesi lazım. Üç, bize yer gösterilmesi lazım. Kamu hastanelerini kapatabilirler, onlar iflas etmez. Onların getirilmiş çekleri yoktur ya da varsa bile kamu öder ama bizde işler öyle yürümüyor. Yani bizim mutlaka buradaki mağduriyetlerimizin ileride vatandaşı mağdur etmeyecek şekilde çözülmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments