Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul Haberleriİşte 10 Adımda Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi!

İşte 10 Adımda Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Fikirtepe’nin örnek şehircilik başarısı olarak anılması için devletin elini taşın altına koyduğunu müjdeledi.

Bölgede hak sahibi olan 60 bin vatandaşı doğrudan ilgilendiren adım kapsamında yarım kalmış ya da başlanmamış inşaat faaliyetlerini TOKİ ve Emlak Konut GYO üstlenecek. Yeni Şafak’tan Kenan Biter’in haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla harekete geçtiklerini ve Fikirtepe’nin artık terkedilmiş bir yer olarak değil örnek bir şehircilik başarısı olarak anılması için devletin elini taşın altına koyduğunu duyuran Bakan Kurum bundan sonra nasıl bir yol izleneceğini şu şekilde açıkladı:

“Yol haritamızı artık belirledik ve ete kemiğe bürünecek şekliyle sürecimizi yürütüyoruz.”

FİKİRTEPE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİ 2007 YILINDA BAŞLADI
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla devletin elini taşın altına soktuğu Fikirtepe’de çıkmaza giren kentsel dönüşüm süreci 2007’de gündeme geldi.

Depreme dayanıklı yaşanabilir konut hedefi ile başlanılan Fikirtepe Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında bölge riskli alan ilan edilerek 65 adet yapı adası oluşturuldu. Söz konusu proje adalarından 37’sinde yüzde 100 anlaşma sağlandı, 6’sında iskan alındı, 21 adedinde ise ruhsat işlemleri tamamlandı, 2 adaya inşaat ruhsatı verildi ve 7 adedinde ise projeler inceleme aşamasına kadar gelebildi.

FİKİRTEPE’DEKİ KENTSEL DÖNÜŞÜMDE SEVİNDİREN TALİMAT ERDOĞAN’DAN
Vatandaşın kendi iradesiyle yaptığı fesih başvurularının ardından mağdur mülk sahiplerini sevindiren talimatı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Fikirtepe’de yarım kalan inşaatları tamamlamak için harekete geçti.

OCAK AYINDA YIKIM BAŞLIYOR
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Terk edilmiş, inşaatı yapılmayan, temeli atılmış ama devam etmeyen projeleri biz başlatacağız. Ocak ayında inşallah uygulamasıyla birlikte tamamlayıp ardından yıkım sürecine başlayacağız. İhale süreci de eşzamanlı olarak gidecek ve inşallah ocak ayı itibarıyla ihaleleri yapıp, şubat, en geç mart ayında inşaata fiilen sahada başlamış olacağız. 60 bin vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren Yeni Fikirtepe Projesi’nin yatırım değeri yaklaşık 5 milyar lira olacak. 1,5 milyon metrekare inşaat alanını kapsayan projeyi inşallah hızlı şekilde başlayıp etaplar halinde vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız” diye konuştu.

10 ADIMDA FİKİRTEPE’Kİ YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİ

  1. 49 yapı adasında işlerine başlayan firmalardan teminat alınacak ve kendilerine 1 ay süre tanınacak.
  2. Bir ay içerisinde projelere başlanılmaması halinde bakanlık bu projeleri yürütecek ve aşamalı olarak 3 yıl içerisinde bitirip, vatandaşlara teslim edecek.
  3. Hiç başlamamış, herhangi bir anlaşma yapılmamış, sözleşme imzalanmamış, yıkılmamış adaların da planları yeniden düzenlenecek.
  4. Aralık’ta yeni planların askıya çıkarılmasıyla birlikte yıkımlara başlanacak.
  5. Ocak ayında ihale süreci başlayacak ve en geç şubat ya da mart ayında inşaat faaliyetleri başlayacak.
  6. Terk edilmiş yerlerdeki, temeli açılmış ama devam edilmemiş projeleri de bakanlık üstlenecek.
  7. Alanda şu anda 5 bin konut hazır bir şekilde yıkılmak için bekliyor. İlk önce toplam 15 bin konut olan bu alanda, tüm altyapılarıyla beraber 10 bin konut inşa edilecek.
  8. Proje bilgilendirme ofisi de en kısa sürede hizmete sunulacak.
  9. Kimsenin mağdur edilmeyeceği yeni süreçte kira yardımları da tekrar yapılacak.
  10. Herkes doğduğu yerde oturacak. Komşular yeniden buluşacak. Hatıralar yeniden buluşacak. Kiralarını alamadıkları için, Anadolu’nun dört bir yanına dağılan vatandaşlar yeniden bir araya gelecek.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments