Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaProjelerİyidere Lojistik Liman Projesi İnşaatı Başladı

İyidere Lojistik Liman Projesi İnşaatı Başladı

Rize’de dolguyla kazanılacak alanda hayata geçirilecek olan İyidere Lojistik Liman Projesi’nde inşaat çalışmaları başladı.


Rize’de yeni bir liman inşaatı başlıyor. İyidere Lojistik Liman Projesi, Karadeniz’e yapılacak dolgu çalışmasıyla kazanılacak alana inşa edilecek. Bölge ticaretine yılda 200 milyon dolar kazandırması öngörülen İyidere Lojistik Liman Projesi, yan istihdama ise 450 milyon dolar katkı sağlayacak. Projenin 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.


İyidere Lojistik Liman projesinde inşaat çalışmaları başladı. Proje kapsamında İkizdere’deki Cevizlik taş ocağından kamyonlarla nakledilen taşlar, dolgu için denize dökülüyor. Proje tamamlandığında yılda 3 milyon ton kargo, 8 milyon ton dökme yük, 100 bin ton konteyner taşımacılığıyla bölge ekonomisine önemli katkı sağlanacak.


Projeyle ilgili bilgi veren Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (RTSO) Şaban Aziz Karamehmetoğlu, projenin sadece bölgenin değil Türkiye’nin projesi olduğunu vurguladı. Yılda toplam 13 milyon ton kapasiteli Rize-İyidere Lojistik Merkez projesinin, yurt içi hasılaya yılda 200 milyon dolar katkı yapacağını belirten Karamehmetoğlu, buna ilave olarak 450 milyon dolar yan istihdam sağlanacağını ifade etti. Proje kapsamında ilk etapta bin kişinin istihdam edileceğini söyleyen Karamehmetoğlu, 8 bin kişiye de dolaylı olarak iş verileceğini aktardı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments