Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul Haberleriİzmir'de Kentsel Dönüşüm Başladı

İzmir’de Kentsel Dönüşüm Başladı

Yüzde 100 uzlaşı ve yerinde dönüşüm anlayışıyla kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Mahallesi’nde ilk yıkımı gerçekleştirdi. Çalışmaları incelemek için alanda bulunan Başkan Tunç Soyer, “Bugün İzmir’de uzun zamandır kentsel dönüşüm için gözlerin çevrildiği, kent merkezindeki önemli bölgelerden biri olan Ege Mahallesi’nde kentsel dönüşümün uygulama aşamasının ilk adımını atıyoruz” diye konuştu.

Başkan Soyer açıklamalarında 22 Ekim’de Ege Mahallesi’nin birinci etabı için açılan kat karşılığı anahtar teslim yapım ihalesinin sonuçlandırıldığını, 11 Kasım’da ise ihaleyi alan ortak girişim ile projeyi başlatacak sözleşme için imzaların atıldığı bilgisini vererek Ege Mahallesi’nin kentin merkezinde ama kentin kimliğiyle hiç uyuşmayan bir görüntüsü bulunduğuna dikkat çekip kentsel dönüşümün burada başlamış olmasının olağanüstü bir heyecan ve geleceğe dair büyük bir umut olduğunu söyledi.

Birinci etap kapsamında 60 ayda yaklaşık 120 bin metrekare inşaat alanında biri ticaret, ofis ve konut bloğu, diğer ikisi sadece konut bloğu olan üç yapı yapılacağına vurgu yapan Soyer, “Birinci etap kapsamında yapımı tamamlanacak iki adet konut bloğunda yaklaşık 300 adet konut, yapım aşamasına gelen diğer etaplarımızdaki hak sahiplerine sunulacak ve dönüşüm alanında diğer etaplarda da yapım sürecinin hızlanmasına katkı sağlayacak. Süreç adım adım ilerleyecek. Konutlar yapıldıkça vatandaşlar taşınacak, onların taşındıkları yerlerde yenileme çalışmaları başlayacak. Süreç bu şekilde ilerleyecek ve kentin en merkezindeki bu alan kent için yepyeni bir marka değeri, sembol olacak. Kentin dönüşümü için de bir kaldıraç etkisi yaratacak” açıklamasında bulundu.

Ege Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesinin hem bölgenin kültürel, tarihi ve ekonomik değerlerinin hem de bölgede yaşayanların kültürel zenginliği ve renkliliğinin dikkate alınarak hız kazandırıldığına vurgu yapan Soyer, şunları kaydetti:

“Bu projede de, tıpkı diğer tüm kentsel dönüşüm projelerimiz gibi bölgede yaşayan Roman hemşerilerimizin hassasiyetlerini, görüşlerini esas alarak katılımcı bir süreç yürüttük. Bu çerçevede konut alanları ve ortalarında özelleşmiş yeşil alanların olduğu, Kahramanlar bölgesi ile yaya bağlantısının kurulduğu, kültür merkezi ve ticari fonksiyonlarla bölgenin kente entegrasyonunun sağlandığı bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bu bölgede bulunan ve günümüzde kahvehane olarak işletilen Aya Yanı Ligaria Kilisesi’nin restorasyonunu da gündemimize aldık.”

Ege Mahallesi’ndeki dönüşümün tamamı, yeni kent merkezinde bulunan, doğusunda Meles Çayı, batısında İZBAN demiryolu hattı ve Kahramanlar Mahallesi, kuzeyinde Liman Arkası yer alan, bugün işlevini kaybetmiş sanayi alanlarıyla sınırlanmış 7 hektar büyüklüğündeki bölgede gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediyesinin, projede diğer etaplar için uzlaşma görüşmeleri sürüyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments