Ana SayfaHaberlerİhale HaberleriHızray İçin Adımlar Atılıyor

Hızray İçin Adımlar Atılıyor

İstanbulluların bir süredir beklediği Hızray Projesi için güzel haberler gelmeye başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadıköy Meclis Üyesi Mesut Kösedağı, sosyal medyadan yaptığı açıklamada projenin 2021’de ihaleye çıkacağını duyurdu.

Saatte 160 kilometre hıza ulaşacak Hızray Projesi Halkalı ve Sabiha Gökçen arasındaki ulaşımı 14 dakikadan 55 dakikaya düşürecek. Toplam 62.8 kilometre uzunluğa sahip metro hattında Halkalı-Kirazlı-Otogar-Alibeyköy-Mecidiyeköy-Altunizade-Finans Merkezi-İmes-Maltepe-Kartal-Sabiha Gökçen olmak üzere toplam 11 duraktan oluşacak. Metronun günde 750 bin yolcuya hizmet vermesi bekleniyor. Seferler ise 3 dakika aralıklarla yapılacak.

Öte yandan proje ile 3 havalimanı birbirine bağlanacak. Alibeyköy ve Altunizade arası 43 dakikadan 17’ye dakikaya, Kirazlı-Finans Merkezi arası 67 dakikadan 31 dakikaya, Mecidiyeköy-Finans Merkezi arası 48 dakikadan 12 dakikaya düşecek.

Günlük ortalama 2.7 milyon olan raylı sistem yolcu sayısı 3.5 milyona ulaşacak. Hızray projesi 5 milyar dolara mal olacak. Hızray projesi inşaatının 2021’in ilk 6 ayında Cumhurbaşkanlığı ve Meclis izinlerini aldıktan sonra, “Yap–işlet-devret” modeliyle başlaması planlanıyor. Hızray, Yüksek Hızlı Tren’le (YHT) entegre olacak ve 14 raylı sistem hattı ve metrobüsle doğrudan entegrasyon sağlayacak. Projenin inşaatının 4 yılda tamamlanması öngörülmektedir.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments