Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerİzmir’in En Uzun Tüneli’nde Çalışmalar Devam Ediyor

İzmir’in En Uzun Tüneli’nde Çalışmalar Devam Ediyor

Buca-Bornova arasındaki mesafeyi 10 dakikaya düşürecek olan Uçan Yol projesinin bir diğer etabı olan Buca Onat Tüneli’nde çalışmalar hızla devam ederken, tünelin belirtilen zamandan önce bitirilmesi hedefleniyor. 

İzmir trafiğini rahatlatacak ve Konak ile Bornova arasını 10 dakikaya indirecek olan Buca Onat Tüneli’ndeki çalışmaları yerinde inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, çeşitli açıklamalarda bulundu. 

Tünel çalışmalarının sonunda tüm şehrin trafiğini olumlu anlamda etkileyeceğini söyleyen Soyer, “Çalışmalar tamamlandığında viyadüklerle birlikte tünel, Konak-Bornova arasında yaklaşık 45 dakikalık yolculuk süresini 10 dakikaya indirecek. Dolayısıyla da kent içerisindeki trafiğe nefes aldıracak dev bir yatırım bu. Şu an fiyat artışlarıyla birlikte 1 milyar 150 milyon liralık bir bütçesi var ama bu miktar işin bitişinde 2 ya da 2 buçuk milyar liraları bulacak. Böyle büyük bir proje İzmir trafiğine müthiş bir rahatlama getirecek. Çift tünel olarak işliyor. İki ayrı tüp kazılıyor şu anda. Kazıda daha hızlı ilerlemek için tünel içinde zaman zaman kontrollü patlatma tekniği kullanılacak. Son derece bilimsel çalışmalarla ilerliyoruz. 35 iş makinesiyle 24 saat çift vardiya halinde ekipler çalışmaları yürütüyor. Buca Onat Tüneli ve projenin diğer etaplarını öngörülen tarihlerden daha erken bitirmek için arkadaşlarımız yoğun tempoda çalışıyor.’’ dedi. 

Çalışmaların mali sıkıntılara rağmen devam ettiğini söyleyen Soyer, “Bir yandan da ekonomik kriz ile başa çıkmaya çalışıyoruz. Ama şunu söyleyeyim, bu işe verdiğimiz değer ve ehemmiyet, bütün krizleri, sıkıntıları aşmanın zorunluluğunu doğuruyor. Onun için canla başla çalışmaya devam ediyoruz. İzmir’e nefes aldıracağız. Kent trafiği olağanüstü rahatlayacak. Buca ve Bornova çok kolay bir şekilde birbirine bağlanmış olacak ama daha da önemlisi Manisa girişinden itibaren şehir trafiğine uğramadan Konak Tüneli’ne erişme imkanı yaratmış olacak. Tek başına sadece iki ilçe arasında bir rahatlama değil tüm kente yayılan trafik akışında büyük bir rahatlamayı getirecek bir proje bu. Beraber çalıştığımız firma da bu projenin öneminin farkında onlar da en hızlı şekilde bitirmek için canla başla çalışıyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri el birliğiyle burada çalışmaları yürütüyorlar.” şeklinde konuştu.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments