“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKamu Müteahhitleri İçin Kötü Haber! 2022 Yılına Kadar Kamu Projeleri İçin Yeni...

Kamu Müteahhitleri İçin Kötü Haber! 2022 Yılına Kadar Kamu Projeleri İçin Yeni Yatırım Yok

Devletin tasarruf tedbirleri en çok kamu müteahhitlerini etkiledi. Kamu projeleri için zorunluluk olmadığı sürece yeni projelere kapı tamamen kapatıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesi detayları haberimizde!

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yürürlüğe giren yeni genelge kapsamında kamu yatırım harcamaları için tasarruf tedbirleri alınacağı duyuruldu. 

Yeni Kamu Projeleri 2022 Yılına Kadar Ertelendi! 

Yayımlanan genelge ile tasarruf tedbirleri kapsamında kamu projelerinin erteleneceği bir kere daha duyuruldu.  2022 yılına kadar zorunlu olmayan hiçbir projeye onay verilmeyeceği belirtilirken “Kamu yatırım harcamalarından azami düzeyde tasarruf edilirken kalkınma potansiyelini destekleyici mahiyetteki iktisadi ve sosyal altyapı yatırımlarına öncelik verilmeye devam edilecektir.

Kamu yatırım öncelikleri özel sektörün yenilikçi ve üretken yatırımlarını ve ticareti destekleyecek mahiyette belirlenecek, iş, üretim, yatırım ve yaşam ortamını iyileştiren nitelikli altyapı yatırımlarına öncelik verilecektir. Kamu yatırımlarına ayrılan kaynaklar bir taraftan öncelikli sosyal ihtiyaçları giderecek ve üretken faaliyetleri destekleyecek nitelikteki altyapı alanlarına yönlendirilirken, yatırımların maliyet etkin, verimli ve zamanında gerçekleştirilmesine ve yatırım harcamalarının en kısa zamanda ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürülmesine azami özen gösterilecektir” ifadelerine yer verildi. 

Kamu Özel İşbirliği ile Dev Projeler Devam Edecek! 

Yayımlanan genelge de KÖİ’ler için ise ayrı bir parantez açıldı. 

2020 yılına yeni proje alınmayacağı açıklanırken “Tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında 2020 Yılı Yatırım Programı’na yeni proje alınmayacaktır. Ancak Kamu Özel İşbirliği’yle (KÖİ) (hazine garantili) devam eden projelerin yapımına devam edilecek. Mevcut kamu sabit sermaye stokundan azami kapasitede yararlanılması için gerekli bakım ve onarımlara önem verilecek, vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına ve ekonomide katma değer artışına doğrudan hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyecektir” denilerek bu projelerin devam edeceği duyuruldu. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments