Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriKanal İstanbul Ne Zaman Başlıyor!

Kanal İstanbul Ne Zaman Başlıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’nin yoğun bir şekilde tartıştığı Kanal İstanbul projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Projeye dair sürecin planladıkları şekilde devam ettiğini söyleyen Bakan Kurum kısa süre içerisinde önemli müjdelerin verileceğini söyledi.

Kanal İstanbul projesine çevre duyarlılığı odaklı olarak yapılan eleştirilerin haksız olduğunu söyleyen Bakan Murat Kurum, “Kanal İstanbul projesi için ÖED raporu 200 bilim adamının katılımı ile hazırlanmıştır. Projenin yapılacağı alandaki doğal kaynakları, tarihi ve kültürel değerleri, ekolojik yaşamı koruyacak şekilde hareket ediliyor. Bu yönde tüm tedbirler göz önünde bulundurularak hareket edilecek” dedi.

Kanal İstanbul projesi için süreci aksatmadan sürdürdüklerini söyleyen Bakan Murat Kurum, “100 bin ölçekli çevre düzeni planı 5 bin ve bin ölçekli uygulama imar planları hazırlandı. Bunlar aynı zamanda askıya çıkarıldı. Yapılan itirazların yüzde 80’ine yakınını karşılamaya çalışıyoruz. Süreçte bir aksamaya meydan vermeyecek şekilde ilerlemeye gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

İstanbul’a ve Türkiye’ye katma değer sağlayacak bir proje olduğunun altını çizen Bakan Murat Kurum, “Kanal İstanbul projesi tamamlandığında örnek bir şehircilik projesinin ortaya konulduğunu herkes net bir şekilde görecektir. Bu proje ile boğazımızı korurken İstanbul’un da katma değerini arttıracağız. Her türlü detayı düşünüyoruz. Çevresel etki, kültürel yaşam, yabani yaşam, su kaynakları, deprem etkisi gibi tüm detaylar bilim adamlarınca incelenerek projeye yön veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kanal İstanbul’un başlama tarihi ile ilgili olarak da konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İnşallah bu yaz aylarında Kanal İstanbul projesinin temellerini atmış olacağız. Biz vatandaşımıza bugüne kadar ne söz vermiş isek bunların tamamını tuttuk. Kanal İstanbul sözümüzü de yerine getireceğiz. Bu şekilde İstanbul’da rezerv alanlarıyla dönüşüme katkı sağlayacak, toplanma alanları ile eksiklikleri giderecek, AR-GE ve üniversite alanlarıyla bilime katkı sunacak bir projeyi yapmış olacağız” dedi.

Projede yapılacak olan köprüler hakkında da konuşan Bakan Murat Kurum “Yaz aylarında Ulaştırma Bakanlığı’mız proje dahilinde bulunan köprülerin ilkinin temelini atacak. Onun ihale süreci tamamlandı ve yapım süreci başlayacak. Doğal yaşamın bozulmaması adına ekolojik köprüler de yapılacak. Yaşamın sürekliliği için bu köprüleri yapmak şart. Bu da Kanal İstanbul’un bir parçasıdır. 6 yıl içerisinde de bu projeyi tamamlama planımız var” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments