“reocom
Ana SayfaHaberlerKanal İstanbul’da İhale Hazırlığı!

Kanal İstanbul’da İhale Hazırlığı!

Çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul projesinin ihalesinin bu senenin ikinci yarısında yapılması bekleniyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul’da ihale sürecini hızlandırmak amacıyla düğmeye basarken, kanalın iki yakasında inşa edilecek şehirler için de Arnavutköy ve Başakşehir belediyeleriyle yapılan görüşmelerde son aşamaya gelindi.

Hürriyet’ten Eray Görgülü’nün haberine göre, Temmuz ayında imar planlarının askıya çıkması bekleniyor. Eski bakan Cahit Turhan’dan görevi devraldığı andan itibaren Kanal İstanbul projesiyle ilgili yoğun bir mesai içerisine girdiği belirtilen Bakan Adil Karaismailoğlu’nun, ihalenin bu senin ikinci yarısında yapılmak üzere, ilgili birimlerle hazırlık içinde olduğu belirtildi.

Planlar Tamamlanıyor

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün, 45 kilometre uzunluğunda 275 metre genişliğindeki kanalın yapım işlerine ait ihale dökümanlarını hazırladığı da belirtilirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 1/100 bin ölçekli imar planını tamamladığı projede bin ve 5 binlik uygulama imar planlarında da son aşamaya geldi. Diğer bir yandan kanalın her iki yakasında inşa edilecek olan akıllı şehirler için de Arnavutköy ve Başakşehir belediyeleri ile bazı alanlarda başlayan yer tahsisine ilişkin görüşmelerde sona gelindi. Yapılacak bu görüşmelerden sonra temmuz ayı içerisinde imar planlarının askıya çıkması beklenirken, itirazların sonuçlanmasıyla birlikte kanal inşaatındaki tüm süreç ve yetki Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına geçecek. Kanal inşaatı öncesi çevre yollarla ilgili süreç başlayacak ve bu hazırlık yaklaşık olarak 1.5 sene sürecek. Toplam kanal inşaatının süresinin 5 yılı aşması öngörülürken, projenin tamamlanma süresi ise 7 yıl şeklinde planlandı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“UNICERA

Most Popular

Recent Comments