“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKaradeniz-Akdeniz Otoyolunun Bu Yıl Sonunda Açılması Planlanıyor

Karadeniz-Akdeniz Otoyolunun Bu Yıl Sonunda Açılması Planlanıyor

İlk kez Sultan Abdülaziz döneminde dile getirilen, projesi ise Sultan 2. Abdülhamit zamanında çizilen, Karadeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayacak olan 600 kilometrelik otoyolun Ordu etabının yüzde 95’lik kısmının tamamlandığı belirtildi. Tamamlandığında Karadeniz’i Akdeniz’le bağlayarak İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun ticaret limanı olmalarını sağlayacak otoyol projesinin bu yıl sonunda açılması hedefleniyor.

1 milyar liraya mal olacak proje Ordu’dan, Akdeniz Bölgesi’ndeki illere kadar ulaşımı kolaylaştıracak, Gürcistan, Ukrayna, Rusya gibi ülkelere gerçekleştirilecek ithalat ve ihracatta önemli rol üstlenecek.

Karadeniz-Akdeniz yolunun 2020 yılının sonlarında tamamen hizmete açılacağını belirten Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp; “Karadeniz-Akdeniz yolu, ilk etapta dönemin Enerji Bakanı Hilmi Güler’in talimatı ile 20 kilometrelik bölümü 13 tane tünelden oluşan bölümü inşa edildi. Ve buralar bittikten sonra da mevcut Karadeniz-Akdeniz yolu kara yolları yol ağına alındı ve kara yolları ekipleri burada çalışmalara başladı. Yaptığımız görüşmeler neticesinde de bu yol, bu yıl itibarıyla sonlanacak. Yani 2020 yılında tamamen hizmete açılmış olacak” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments