Ana SayfaHaberlerKültürel HaberlerKemeraltı Çarşısı Kentsel Dönüşüme Giriyor

Kemeraltı Çarşısı Kentsel Dönüşüme Giriyor

İzmirliler tarafından yakından takip edilen, UNESCO Dünya Kültür Mirası olmaya hazırlanan İzmir Tarihi Kent Merkezi projesinin kalbi olarak kabul edilen Tarihi Kemeraltı Çarşısı hakkında açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir belediye Başkanı Tunç Soyer Tarihi Kemeraltı Çarşısı kentsel dönüşüm projesinde sona geldiklerini ve 200 milyon liralık dev yatırım ile çalışmalara başlayacaklarını dile getirdi.

İzmir’in en önemli simgeleri arasında yer alan ve şehrin en eski buluşma noktası olarak kabul edilen tarihi Kemeraltı Çarşısı hakkında açıklama yapan Başkan Tunç Soyer tarihi çarşının zeminden aydınlatmaya kadar en ince detayına kadar yenileneceğini belirterek “Çalışmalar tamamladığında Kemeraltı ve çevresi, herkesin güven ve aidiyet duygusuyla yaşadığı, 24 saat aktif bir kent merkezi kimliğine bürünecek” diyerek İzmirlilere bekledikleri müjdeyi verdi.

Çalışmalar kapsamında ekipler tarafından Havra Sokağı, 848 Sokak ve Azizler Sokağı’ndaki yenileme çalışmalarına devam edildiğini belirten Başkan Soyer “Tarihi aks Havra’dan Agora’ya uzanacak. Agora’nın hemen yakınında Efes ile aynı kapasitede bir amfi tiyatro var. 2023 yılında buradaki kazıların bitirilmesini planladık. İzmir, Efes’tekine benzer büyük bir antik tiyatro daha kazanacak” diyerek bu projelerin tamamlanması ile beraber İzmir’in ayağa kalkacağını dile getirdi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments