Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriSilivri Belediyesi Dönüşüm İçin Adımlar Atıyor!

Silivri Belediyesi Dönüşüm İçin Adımlar Atıyor!

Silivri Belediyesi, 2021 yılı Ocak ayı ilk meclis toplantısı belediye meclis salonunda düzenlendi. Geçmiş dönemde herhangi bir çalışma yapılmadığını ve ilk defa deprem konusu üzerine çalışmalar başlatıldığını belirten Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Konuşmasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe genelinde sürdürülen bina taramalarının yasal bir geçerliliği olmadığını söyleyen Başkan Yılmaz, “İBB Deprem Risk Yönetim ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı ile ekiplerimiz, İBB’de ve burada 3-4 toplantı yaptılar. Şuan ilçemizde İBB ekipleri bir tespit niteliğinde ön çalışma yapıyorlar. Ben depremle ilgili yapılan tüm çalışmaları kıymetli buluyorum. İBB ile bu konuda işbirliği içerisindeyiz. Tespit yapılırken, karot alınmadığı için hukuki olarak da bir bağlayıcılığı yok. Gözlemsel olarak ve bir takım aletler ve teknik donanımların yardımı ile vatandaşlara ‘Binanız risklidir’ veya ‘Risk oranı şudur’ diye bilgi veriyorlar. Kimsenin izin vermediği bir yere de girilmiyor. Artık herkesin deprem ve binasının gerçekleri ile yüzleşmesi gerekiyor. Bundan kaçarak bir yere varamayız. Hem Silivri Belediyesinin hem İBB’nin yaptığı tespitlere önem versinler.” şeklinde konuştu.

Silivri’de kentsel dönüşüm çalışmaları için belediye bünyesinde SİLTAŞ’ı kurduklarını ifade eden Başkan Yılmaz, şu şekilde devam etti: “Silivri Belediyesi olarak hem TOKİ hem KİPTAŞ gibi bir inşaat şirketi olması gerektiğinden hareketle Silivri Belediyemizde SİLTAŞ diye bir şirket kuruduk. Bu şirket şuan çalışmalara başladı. Biz de şunu söylüyoruz; TOKİ 10 bin ev dönüştürebilir, KİPTAŞ bin tane dönüştürebilir ama Silivri Belediyesi de 100 tane, 200 tane de olsa veya görev süremiz içerisinde 500 tane de olsa 500 hanenin belki canını kurtarabilecek bir hamleyi yapabiliriz. Eski Varnalı Konutları diye bilinen alanda 68 konutlu bir kentsel dönüşüm projesini Silivri Belediyesinin şirketi ile yapacağız. 4 tane konutu elinde bulunduran bir mal sahibi yazışmalarla yasal süreci 6 ay uzattı. Yıkım aşamasına geldik. Önümdeki günlerde Varnalı Konutlarının yıkımını ve 68 tane konutun kentsel dönüşümünü Silivri Belediyesinin eliyle yapmış olacağız. KİPTAŞ’tan kentsel dönüşüm anlamında da Silivri’de bir proje yapmalarını istiyorum. Vatandaşlarımız gerçeklerle yüzleşmekten korkmasınlar, İBB ekiplerine, Silivri Belediyesi ekiplerine, Çevre Bakanlığı ekiplerine zorluk çıkarmamalarını rica ediyorum.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments