“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKentsel Dönüşümde Yeni Dönem! Bittikçe Satılacak!

Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem! Bittikçe Satılacak!

Kentsel Dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesinin ardından Türkiye’de bir çok şehrin çehresi değişti. Gerçekleştirilen proje kapsamında vatandaşlar yaşanabilir kentlere kavuştu.

21 Haziran’da yürürlüğe giren 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası’na göre, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesiyle dönüşüm projesi geliştiren müteahhitler, 2 Eylül’den itibaren inşaatlarını tamamladıkları oranda, arsa sahiplerinin onayı ve belediyenin izniyle satış yapabilecek. Yasayla müteahhitlere, proje maliyetinin yüzde 10’una kadar teminat gösterme zorunluluğu da getirildi.

Önemli Bir Adım!

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı avukat Ali Güvenç Kiraz, 2 Eylül itibariyle müteahhitler, arsa sahipleri ve tüketiciler açısından yeni bir dönemin başlayacağını belirterek, “Arsa sahipleri lehine teminat verme zorunluluğu, tüketiciler lehine inşaatın seviyesine göre bağımsız bölüm satma zorunluluğu önemli bir adımdır. Devamının birçok konuda geleceğine inanarak bu düzenlemeyi destekliyoruz” dedi.

Herkes Sorumlu Olacak

Riskli yapıların yenilenmesinde veya riskli alanlarda yapılan inşaatlarda müteahhit, kendi payına düşen bağımsız bölümü belediye veya il özel idaresinden inşaatın ilerleme seviyesine göre satabilecek.

– Belediye satış için inşaatta inceleme yaparak tamamlanma oranını tespit edecek ve bu oranın yüzde 10 altına denk gelecek şekilde bağımsız bölüm satışına onay verdiğini tapu müdürlüğüne bildirecek.

– Müteahhitin satış için arsa sahiplerinin tamamının onayını alması gerekecek. – Arsa sahipleri onay vermeleri halinde tüketicilerin uğrayacakları zarardan müteahhitle birlikte sorumlu olacak.

– Riskli yapılarda belediye veya il özel idaresine maliyetin yüzde 10’u kadar teminat verilmesi zorunlu olacak.

– Riskli alanda inşaat alanı 50 bin metrekareye kadar olan yapılarda maliyetin 10’u, 50 bin-75 bin metrekare arası yapılarda maliyetin yüzde 8’i, 75 bin-100 bin metrekare arası yapılarda maliyetin yüzde 6’sı, 100 bin metrekarenin üstü yapılarda maliyetin yüzde 4’ü kadar teminat vermesi zorunlu olacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments