“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberler'Salıpazarı Barajı'na Ödenek Ayrıldı

‘Salıpazarı Barajı’na Ödenek Ayrıldı

Salıpazarı ve Terme’nin yaşadığı ve iki kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca lira zararın oluştuğu sel ve su baskının gerekçelerinden en önemlisi ihalesi yapılan Salıpazarı Barajı’nın yapılmamış olmasıydı. Karaaslan, baraj için ilk ödeneğin ayrıldığını açıkladı

AK Parti İlkadım İlçe Danışma Meclisi Toplantısı, Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıya AK Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, Samsun milletvekilleri Yusuf Ziya Yılmaz ve Orhan Kırcalı, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu ve il yönetim kurulu üyeleri, ilçe yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları başkanları ve yönetimleri, mahalle başkanları ve yönetimleri ile çok sayıda partili katıldı.

Köklü Önlem 
AK Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, toplantıda Salıpazarı Barajı için ilk ödeniğin ayrıldığını açıkladı. Karaaslan, Salıpazarı Barajı inşaat çalışmalarının başlayacağını, daha önce ihalesi tamamlanan Salıpazarı Barajı inşaatının ilk ödeneğinin ayrıldığını ve yapımına başlanacak bu baraj sayesinde Terme ve Salıpazarı’nda bundan sonra yaşanması muhtemel sağanak yağışlara köklü önlem alınmış olacağını söyledi. Terme’de tarım arazileri ve yerleşim yerlerindeki taşkın zararlarının önlenebilmesi adına, Pompalı Drenaj İkmal İnşaatı işinin ihale çalışmalarının hızlandırılmasını planladıklarını ifade eden Karaaslan, Terme Köybucağı Biriktirme Havuzu Taşkın Öteleme Tesisi İnşaatı işinin devamı noktasında da çalışmalar yapıldığını, her iki tesisin yapımı ile ilgili bakanlık düzeyinde görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Tüm Çabayı Göstereceğiz

Sel felaketinin yaralarını hızla sarmaya çalıştıklarını ifade eden Çiğdem Karaaslan, telafisi mümkün olmayan can kayıplarının kendilerini derinden yaraladığını ancak çözüm gerektiren her hususu dikkatle not alarak ilgili kurumların tamamıyla da istişare ederek ivedilikle çözme iradesi geliştirdiklerini kaydetti. Konuşmasında, Samsun Milletvekilleri olarak sürecin en başından beri takipçisi olduklarını kaydeden Karaaslan, “Yaşadığımız sıkıntılı süreci çözüme kavuşturma noktasında; bakanlığımızın, bakanlığa bağlı tüm alt teşkilatlanmalarımızın, milletvekillerimizin, Samsun Valiliği’nin, İl Başkanlığımızın, Büyükşehir Belediyemizin, ilçe belediyelerimizin ve sahada çalışan tüm ekip arkadaşlarımızın gayretlerini takdirle karşılamak lazım. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çok organize bir planlamayla sel sonrasına ilişkin çok hızlı ve uyumlu bir çalışma sergilenmiş oldu. Hasar elbette büyük. Bu büyük hasarın yaralarını sarmak kadar aynı zamanda tekrar aynı şekilde bir afetin yaşanmaması için alabileceğimiz bütün önlemleri alarak geleceğe daha güvenli bakmak istiyoruz.

Devletimizin imkanlarının seferber edildiği, vatandaşlarımızın evlerinin çatılarından gece yağış esnasında helikopterle alındığı, yüreğimiz ağzımızda takip ettiğimiz çok önemli bir çalışma gerçekleştirildi. Hayatın normalleşmesi için gereken desteklerin ivedilikle hayata geçmesi için bütün çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah tüm altyapı çalışmalarımızı da tamamlayarak, Terme ve Salıpazarı’nı dönem dönem etkileyen sağanak yağışın olumsuz etkilerini kökten çözmeyi amaçlıyoruz. Salıpazarı’ndaki afeti daha da dramatik sonuçları doğurmayacak hale getiren Devlet Su İşleri’nin önceki yıllarda almış olduğu önlemlerdi. Bu çerçevede; Salıpazarı Barajı inşaatımızın ilk ödeneği ayrıldı. İnşallah en kısa sürede inşaat başlamış olacak. Yapımı planlanan Pompalı Drenaj İkmal İnşaatı ile ilgili de ihale sürecinin hızlandırılmasını ve bir an önce bu tesisin de bölgemize kazandırılmasını amaçlıyoruz.

Yine, Terme Köybucağı Biriktirme Havuzu Taşkın Öteleme Tesisi İnşaatı ile ilgili de bakanlık düzeyinde görüşmelerimiz devam ediyor. Bu tesisin de Terme’de yaşanması muhtemel sel taşkınlarını önleme noktasında sağlayacağı faydayı göz önüne alarak bir an önce programa alınmasını hedefliyoruz. İlimizde ve bölgemizde bu tür sel taşkınlarını bir daha yaşamamak için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. İnşallah, devletin tüm imkanlarını seferber ederek sel ve taşkınların olumsuz etkilerini hep birlikte önleyeceğiz” diye konuştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments