Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler

Keşan’a OSB Kuruluyor

Edirne’nin Keşan ilçesinde faaliyete geçmesi planlanan ve çok sayıda kişiye istihdam sağlayacak olan yeni Organize Sanayi Bölgesi‘nin (OSB), gıda alanında bölgenin “üretim üssü” olması hedefleniyor.

Keşan ve Uzunköprü ilçeleri arasındaki alana kurulması planlanan OSB’de, gıda sektöründeki 120 işkolu üretim gerçekleştirecek. İlgili bakanlıklardan onayların alınması sonrası, OSB’nin faaliyete geçmesi için çalışmalar başlayacak.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal; “Türkiye tarımsal üretimde dünyada 7’nci, gıda üretiminde 26’ncı sırada. Edirne denilince akla verimli topraklar geliyor. Bir yanımızda koca Avrupa, bir tarafımızda kocaman bir İstanbul pazarı var. Bölgede ürettiğinize katma değer katarak pazarlamanız gerekiyoruz. Ne kadar ürettiğinizden çok, ürene ne kadar katma değer kattığınız önemlidir. Bu anlamda OSB bölgede ciddi bir istihdam yaratacaktır. Onun ötesinde Türkiye ekonomisine katkı sağlayacaktır. Bölgede üretilen tarımsal ürünler işlenip gıda haline getirilecek, hem Avrupa’ya hem İstanbul gibi iç pazarlarımıza gönderilecektir” diye konuştu.

“Türkiye’nin her yerinden arayan işletmeler oluyor”
Bölgenin verimli ovalara ve lojistik avantaja sahip olduğunu dile getiren Aksal, Keşan’ın 18 Mart 2022’de açılması planlanan Çanakkale Köprüsü’ne de çok yakın olduğunun altını çizdi. Konuşmasına devam eden Aksal şunları kaydetti:

“Keşan OSB tüm Trakya’nın tek gıda ihtisas OSB’si olacak. Trakya’da bunun başka bir örneği yok. Takip ettiğimiz bir proje. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ediyoruz. Bu işlemleri çok hızlı şekilde takip etti ve biz çalışmalara başladık. Burada belediyemiz, STK’larımız ve Valiliğimiz, herkes birlik oldu. Keşan, inanılmaz bir dayanışma örneği sergiledi. Sonuçta başarı geldi. Bütün işlemler, ÇED raporları tamamlandı, müteşebbis heyeti de kuruldu. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığındaki işlemler tamamlandı, şimdi sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında. Buranın parselizasyonu, altyapısı oluşturuluyor. OSB ile ilgili çok ciddi talep var, Gaziantep’ten dahi arayan işletmeler oluyor. Buranın, Avrupa’ya ihracat yapıyorsanız, lojistik anlamda artısı var. Bölgeye çok ciddi katkısı olacağını düşünüyorum. Binlerce kişiye istihdam sağlayacak OSB’nin, 2023’te faaliyete geçmesini hedefliyoruz.”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu; salgın döneminde gıdanın ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Ayrıca gıda ihtisas OSB’de, maksimum 120 iş yerinin faaliyet gösterebileceğini ve yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments