Kirada Kadıköy Ucuzladı, Ümraniye Uçtu!

Kirada Kadıköy Ucuzladı, Ümraniye Uçtu!

Kadıköy’de 3 bin TL’ye yaklaşan ev kiraları, konuttaki stok artışıyla satılmayan evlerin kiraya verilmesiyle 2 bin TL’ye geriledi.

Bazı bölgelerde kentsel dönüşümün yarattığı bina stoku nedeniyle İstanbul’da ev kiraları düştü, ancak yeni metro hatlarının olduğu bazı bölgelerde ev kiraları keskin bir artış gösterdi. Kadıköy’de sadece Fikirtepe’de 4-5 binden fazla yeni konut üretildi ve bölgedeki kira fiyatları rekor seviyelerden düştü.

Uzmanlara göre, Kadıköy’de satılık ev fiyatları hala yüksek olduğu için ev sahipleri kiralamayı tercih ediyor ve satışa çıkmayı bekleyen 20.000’den fazla konut var. Geçtiğimiz yıl Kadıköy’ün kirası 3 bin liraya yaklaştı ve 2 bin liraya düştü. Kiralık evin uzun süre boş kalması nedeniyle 2 + 1 tipi konutlar 1200 – 1800 TL fiyatla kiralanmaktadır.

Üsküdar’da Artış Var

Yeni açılan Üsküdar-Ümraniye metrosu, bölgede kiraların dibe vurmasına neden oldu. Üsküdar’da konut stoku yetersiz ve kentsel dönüşüm henüz tam olarak başlamamış olsa da bölgedeki konutların kira bedeli 1.400 TL’den başlıyor.

Uzun yıllardır düşük ve orta gelirli vatandaşların tercihlerinden biri olan Ümraniye, fiyat tavizleri nedeniyle bu yılki kiralık konut fiyatı geçen yıl 800-900 liraya kıyasla 1.200 liraya ulaştı.