“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKocaeli Rahat Bir Nefes Aldı

Kocaeli Rahat Bir Nefes Aldı

Gebze – Darıca Metrosu’yla ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin projesi artık Ulaştırma Bakanlığı’nda. 2.6 milyar liraya ihale edilen metro hattıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşen Başkan Büyükakın, belediye üzerinden önemli bir mali yükü üstlenmekten kurtuldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Gebze-Darıca Metro şantiyesinde basın mensupları ile buluştu. Büyükakın burada projeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bütün mali yükünü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği metro inşaatı geçtiğimiz yıl 2 milyar 690 milyon TL olarak ihaleye çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen Tahir Büyükakın, eski Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun bugüne kadar yapamadığını gerçekleştirdi ve Ankara’yı milyarlık projeyi devralması İçin ikna etti. Bugüne kadar merkezi hükümetlerin kentimizde hayata geçirdiği en yüksek bütçeli proje olacak olan Gebze-Darıca hattı artık Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılacak.

Proje Artık Bakanlıkta

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Tahir Büyükakın şu ifadeleri kullandı; “Çevreyi rahatlatmak İçin meydandaki istasyonu hızlıca tamamlamayı hedefliyoruz. Ocak ayına kadar bu kısmı bitirip, Gebze kent meydanını rahatlatacağız. Şartlardan tünellere inmemiz 2020’nin sonuna kadar devam edecek. Bütün Gebze komşu ise 2021’in Ağustos ayında tamamlanacak. Projenin kapsamlı maliyeti 5 milyar lira. Bu belediyemizin 5 yıllık yatırım bütçesi. Bu sebeple il başkanımızla birlikte cumhurbaşkanımızı ziyaret ettik. Kendileri Ulaştırma Bakanlığı’na talimat vereceklerini söyledilet hemen irtibata geçtik. Genel sekreterimiz dün başvurularımızı yaptı. İnşallah bundan sonra metromuzu ulaştırma bakanlığımız yapacak. Biz de bu bütçemizi başka hizmetlere kaydıracağız. Emeği geçen herkese teşekkürü borç biliyorum.”

Zamandan Tasarruf Edilecek

2 milyar 690 milyon TL’ye ihale edilen hattın 15.6 kilometrelik metro hattının 14,7 kilometresi tünel 900 metresi hemzemin olarak yapılacak. 90 saniye aralıklarla seferler gerçekleştirilecek. 4 araç bu hatta görev yapacak. Sürücüsüz olarak planlanan metro sistemi, 12 istasyondan oluşacak. Metro hattı ile 1 saat süren Gebze OSB-Darıca sahili arasındaki mesafe 19 dakikaya düşecek İstanbul’la entegrasyon tamamlandığında ise Gebze-İstanbul Ayrılıkçeşme arası 60 dakika, Sabiha Gökçen Havalimanına 30 dakikada ulaşım sağlanabilecek. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments