“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKonut Satışları Asıl Patlamayı 2020 Yılında Yapacak!

Konut Satışları Asıl Patlamayı 2020 Yılında Yapacak!

İnşaat sektörü kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası sonrasında rahat bir nefes aldı. Konut satışları artmaya başladı. Konut sektöründe asıl patlama 2020 yılında yaşanacak, bugün ev alanlar kazanacak!

İnşaat sektöründe yüzler konut satışlarının artması ve konut talebinin canlanması ile yeniden gülmeye başladı. 

Yabancıya Satış Arttı, İnşaat Sektörü Batmaktan Kurtuldu

PropertyTR Genel Müdürü Yusuf Boz konu hakkında yapmış olduğu değerlendirmesinde  ”2019 yılının ilk 5 ayında mortgage sektörü yüzde 3 küçüldü. Ekonomik olumsuzluklar nedeni ile inşaat sektöründe kriz yaşandı ve emlak satışları durma noktasına geldi.

31 Mart seçimleri sonrası ekonomideki negatif gidişatın inşaat sektörüne olan olumsuz etkileri devam etti. Türkiye genelinde konut satışları Temmuzda Haziran ayına göre yüzde 48,6 oranında azaldı. İpotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 84,6 azaldı.

Buna karşın yabancıya konut satış oranı bir önceki yıllara göre yüzde 71.3 arttı. Daralmayı aşma sürecinde yabancıya konut satışları çok önemli hale geldi” diyerek sektörün yabancılara satış ile ayakta kalmayı başardığını vurguladı. 

Konut Sektörü Asıl Patlamayı 2020 Yılında Yaşayacak! 

Boz yapmış olduğu açıklamasında yabancıların ve gurbetçilerin de alımlarında artış yaşanacağını belirterek ”Finansman kaynaklarının banka olduğu düşünüldüğünde, kredi faizlerinin yerli yatırımcı için çok ta cazip olmadığı bir gerçek. 2017 yılında konut piyasasındaki büyüme ivmesi gerilemeye başlamıştı.

Buna rağmen konut satışları devam etti. 2019 yılında da benzer bir durum görüyoruz. Aradaki fark sadece sınırlı oranda artışların görüldüğü bölgelerin daha fazla olması. İvme kaybının 2017 yılından sonra Haziran 2018-Haziran 2019 arası konut satışı Türkiye genelinde yüzde 23 azaldı.

Aslında biz bu durumu PropertyTR olarak gerilemeden çok hareketsizlik olarak görüyoruz. Bunun nedeni de yüksek faiz oranlarının yarattığı güvensizlik. Kredi faiz oranları yanında dövizin yükselmesi ve konut fiyatlarındaki beklenen düşüşün yaşanmaması yabancı gayrimenkul satışlarını etkiledi. Mart/2019’da yabancı gayrimenkul satışlarında İstanbul ilk sırada yeralıyor.

PropertyTR, İstanbul’da yabancı konut satışında lider bir firmadır. Antalya, Ankara ve Bursa İstanbul’u takip ediyor. İstanbul’da yabancılara konut satışı 1.520 iken, Antalya’da 626, Ankara’da 173 olarak gerçekleşti. Bizler PropertyTR olarak 2020 yılında inşaat sektörü ve özellikle yabancıya konut satışları için altın yıl olacağını düşünüyoruz” diyerek asıl patlamanın 2020 yılında yaşanacağını iddia etti. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments