“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKonya'da Dev Yatırımlar Bu Yıl Hizmete Girecek

Konya’da Dev Yatırımlar Bu Yıl Hizmete Girecek

Konya’da 2020 yılında 4 dev yatırım hizmete girecek. Konya tarihinin en büyük yatırımları arasına yer Konya Şehir Hastanesi’nin yanı sıra, YHT Garı,  Kayacık Lojistik Merkezi, Aselsan Konya Silah Fabrikası 2020 yılında hizmete girecek yatırımlar arasında yer alıyor.

Konya YHT Garı

Konya’da yaşanan aksaklıklar nedeniyle tamamlanmasında gecikme yaşanan YHT Garı için yeni ihale yapıldı. 2017 yılının Ekim ayında açılması planlanarak 2016 yılında işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 20’nci maddesine göre TCDD tarafından ihale edilen TCDD Konya YHT Garı İçin yeni ihale yapıldı. İhaleyi son dönemde adından söz ettiren Pasifik İnşaat kazandı. 2016 yılında 15 ay süre ile Altındağ İnşaat tarafından kazanılan ihale sonrasında TCDD Konya YHT Garı belirlenen süre içerisinde tamamlanamadı. Konya YHT Garı projesinin 17 Haziran 2020 tarihinde tamamlanması hedefleniyor.Yıllık 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek şekilde planlanan Konya YHT Gar, Konya Büyükşehir Belediyesinin hafif raylı sistem projesiyle entegre olacak.

dev-001.jpg

Konya (Kayacık) Lojistik Merkezi

Konya’yı Anadolu’nun lojistik üssü haline getirecek Konya (Kayacık) Lojistik Merkezi’nin 2020 yılında hizmete girmesi bekleniyor. Organize Sanayi Bölgesi yakınındaki 1 milyon m2 alan üzerine kurulan Konya’yı Anadolu’nun lojistik üssü haline getirecek Konya (Kayacık) Lojistik Merkezi, yıllık 1.7 milyon ton taşıma kapasitesine sahip olacak. Yaklaşık 1 milyar TL maliyetle Konya’yı Anadolu’nun lojistik üssü yapacak proje ile Türkiye’nin Orta Anadolu’dan tüm dünyaya bağlanması sağlanacak. İnşaatında yüzde 95’e yakın fiziki gerçekleşme sağlanan Konya Lojistik Merkezi’nin kabulünün bu yıl yapılarak hizmete alınması bekleniyor.

dev-yatirimlar-(2).jpg

ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası

ASELSAN’ın Konyalı 24 girişimci ile birlikte kurduğu Aselsan Konya Silah Sistemleri (AKSS) fabrikası 2020’de hizmete girecek yatırımlar arasında. Fabrikada zemin etüdü, yüksek enerji hattı deplasesi, inşaat proje ihaleleri ve mimari projenin onayının ardından hafriyat çalışmaları başladığı fabrika binası17 Aralık 2020’de işletmeye alınacak. Yaklaşık 56 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak fabrikada, imalat üretim ve prototip atölyeleri, entegrasyon holü, AR-GE ve idari bina, sosyal donatılar, 100 metre ve 200 metre atış poligonları, potansiyel uygulama projeleri için helikopter pisti bulunacak. Yatırımın 65 milyon dolara mal olması bekleniyor.

dev-yatirimlar-(1).jpg

Konya Şehir Hastanesi

Konya’nın en büyük yatırımlarından Konya Şehir Hastanesi bu yıl hizmete alınacak. Yaklaşık 350 milyon avroluk yatırımı ihtiva eden İç Anadolu’yu sağlık üssü haline getirecek. 412 bin metrekare kapalı alanda bin 250 yatak kapasitesine sahip hastane, 330 poliklinik ve 335 hekimiyle Konya ve çevresine hizmet verecek. 2020 yılının ilk yarısında hizmete alınması planlanıyor.

Bakan Koca: Konya, İzmir, Kocaeli, Ankara Etlik Hizmete Giriyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  “Konya, İzmir, Kocaeli, Ankara Etlik  gibi birçok şehir hastanesi 2020’de devreye girecek” dedi. Koca, yeni yılda İzmir, Kocaeli, Ankara Etlik, Konya gibi birçok şehir hastanesinin açılacağını belirterek, “2020, şehir hastanelerinin yoğun açıldığı, mükemmeliyet merkezlerinin olacağı, sağlık turizmi, tanı merkezleri, ofis ve sağlık müşavirlerinin atamasının yapılacağı önemli bir yıl olacak” dedi. 2019’un, şehir hastanelerinin peş peşe açıldığı bir yıl olduğunu vurgulayan Koca, dünya çapında özelliklere sahip Ankara ve Bursa şehir hastanelerinin hizmete girdiğini anımsattı. 2020’de de yeni şehir hastanelerinin açılacağını vurgulayan Koca, “İzmir, Kocaeli, Ankara Etlik, Konya gibi birçok şehir hastanesi, 2020’de devreye girecek.” bilgisini verdi.

USHAŞ 2020’de 20 Ülkede Sağlık Merkezi Açacak

Bakan Koca, Türkiye’nin sağlık kapasitesinin, imkanlarının ve potansiyelinin yurt dışında etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlayarak ülke imajını güçlendirmek amacıyla kurulan Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin (USHAŞ) 2020’de 20 ülkede sağlık ofisi ve tanı merkezi açacağını bildirdi. Gelecek yıl aynı zamanda 20 ülkeye sağlık müşaviri ataması yapacaklarını da aktaran Koca, “Önümüzdeki yıl hem şehir hastanelerinin daha yoğun açılacağı hem de sağlık turizminin daha önemli olacağı bir yıl olacak.” ifadesini kullandı. Yeni yılla birlikte sağlık turizmine yönelik çalışmalara da ağırlık vereceklerini dile getiren Koca, 2023’te 1,5 milyon olan sağlık turisti hedefine daha erken ulaşmayı beklediklerini söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın kuruluşunun 100. yılını da 2020’de özel bir etkinlikle kutlamak istediklerinin altını çizen Koca, “1 milyonu aşan sağlık ordumuzun özverili, fedakar çalışmalarıyla sağlıkta geldiğimiz noktayı önümüzdeki dönem vatandaşımızın nitelikli hakkaniyetli hizmet aldığı, kolay erişebildiği bir yıl olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments