“reocom
Ana SayfaHaberlerAnkara Atakule Ruhsatı İptal Edildi! Atakule AVM Yıkılacak mı?

Ankara Atakule Ruhsatı İptal Edildi! Atakule AVM Yıkılacak mı?

Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç tarafından açıklanan dava sonuçlandı. Ankara’nın simgesi Atakule etrafına yapılan alışveriş merkezinin ruhsatı iptal edildi. Atakule AVM yıkılacak mı?

Hatırlanacağı üzere Ankara’nın simgeleri arasıda yer alan Atakule tadilata alınmış, kule bölümüne ellenmeden diğer alanlar yıkılarak yerine alışveriş merkezi yapılmıştı. 

Atakule’nin Mimarı Ragıp Buluç İtiraz Etti, AVM Ruhsatı İptal Edildi

Yapılan yeni tadilata itiraz eden Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç ruhsata itiraz etmişti.  Konu hakkında açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mimarın izni olmadan eseri olan yapıya müdahale edilmemesi ve mimarının mutlak onayının aranması gerektiğinin altını çizerek, yargının Atakule kararı bu açıdan çok değerlidir, meslektaşımız Ragıp Buluç’un kararlı mücadelesini yanındayız” dedi.

Atakule AVM Yıkılacak mı?

Ankara’nın simge yapıları arasında yer alan Atakule etrafına yapılan alışveriş merkezi hakkında verilen kararı değerlendiren Candan “Atakule’nin yanındaki çarşı yapısının yıkılması ve yerine yeni bir yapı yapılması kabul edilemez bir durumdur. Eserin sahibi olan mimar yapının özgünlüğünü bozacağı için bunu istemediğini izin vermeyeceğini defalarca kez ifade etmiş ve yargı yoluna başvurmuştu. Yargının iptal kararı ile mimarından izin almadan böyle bir yıkım yapılmasının ve yerine yeni bir yapı yapılmasının yasaya aykırı olduğu bir kez daha yargı tarafından ifade edilmiştir. Bu karar tüm mimarların telif hakkı konusunda önemli ve örnek bir karardır. Hukuksuz bir şekilde inşa edilen ve inşaatı tamamlanan Atakule’nin yeni çarşısı hukuksuzdur. İlgili idarelerin gerekli işlemleri yapmasını bekliyoruz” diyerek AVM’nin yıkılmasını talep etti. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“ADANA

Most Popular

Recent Comments