“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriKonya’ya Yeni Tramvay Hattı Geliyor

Konya’ya Yeni Tramvay Hattı Geliyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, toplam uzunluğu 19,8 kilometre olacak Konya Stadyum-Şehir Hastanesi Tramvay Hattı projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Güncel maliyeti 2 milyar liranın üzerinde olan bu projede, Konya Stadyumu ile Şehir Hastanesi tramvay hattıyla birbirine bağlanacak.

Konya’nın ulaşımdaki 50 yıllık master planını hazırlayan ve bu doğrultuda çalışmalarını yoğunlaştıran Büyükşehir Belediyesi, özellikle demiryolu ağına odaklanıyor.

Konya’da Raylı Sistem Cazip Hale Geliyor

Bu kapsamda, Selçuklu’da Sille ve Dikilitaş Mahalleleri ile Karatay’da Fevzi Çakmak Mahallesi, Hacı Yusuf Mescit Mahallesi, Mezbaha(Fetih) ve Çayır Mahallesi, Dr. Halil Ürün Caddesi-Aslım Caddesi güzergâhında 19,8 km uzunluğunda “Konya Stadyum-Şehir Hastanesi Tramvay Hattı” projesi gerçekleştirilecek.

Aynı zamanda, 2022 yılında izinleri alınan Barış Caddesi Tramvay Hattı’nda da yapım çalışmaları başlayacak. Konya Stadyum-Şehir Hastanesi Tramvay Hattı hem Barış Caddesi hem de mevcut Kampüs hattı ile kesişerek yolcu aktarımlarına izin verecek.

Yeni Hat 21 Duraktan Oluşacak

Konya Stadyum-Şehir Hastanesi Tramvay Hattı, 21 istasyon olarak planlandı.

Hattın yapı tipi hemzemin olacak ve yeraltı ulaşımı söz konusu olmayacak. 1 numaralı başlangıç istasyonu olan Konya Stadyumu’ndan kalkış yapacak olan tramvay araçları Doç. Dr. Halil Ürün Caddesi üzerinde ilerleyecek.

Kaynak: Rasyonel Haber

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments