“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKoronavirüs Kentsel Dönüşüm Projelerini Nasıl Etkileyecek, Geciken Projelerde Kira Yardımı Desteği Devam...

Koronavirüs Kentsel Dönüşüm Projelerini Nasıl Etkileyecek, Geciken Projelerde Kira Yardımı Desteği Devam Edecek mi?

Koranavirüs salgını tüm sektörleri olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. Salgın nedeni ile çok sayıda şantiyede de çalışmalara ara verilirken süreç teslim süresi olan konut projeleri ile kentsel dönüşüm projelerinin akıbetleri için merak konusu oluşturdu. Özellikle de sınırlı süreli kira yardımı alan vatandaş projenin süresinde teslim edilmemesi halinde kira yardımı alıp almaya devam edip edemeyeceklerini araştırmaya başladı. Detaylar haberimizde.

Koronavirüs salgını nedeni ile şantiyelerde de çalışmalara zorunlu olarak ara verildi. Taahhütlü olarak gerçekleştirilen projelerde, belirli süreli teslim sözü verilen konut projelerinde ve kentsel dönüşüm projelerinde ise mağduriyetlerin ortadan kaldırılması adına yeni kararlar alınıp alınmayacağı merak konusu oldu. 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Ay Veriliyor?

İnşaat sektöründe şantiyelerde faaliyetlerin durdurulması ile kentsel dönüşüm projelerinde de süreç yavaşladı. Kentsel dönüşüm projesine evini veren kişiler ise bu durumda kira yardımı endişesi yaşamaya başladı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kira yardımı ödemelerini 18 ay boyunca sürdürüyor. Yani evini kentsel dönüşüme veren kişilerin yeni evlerini 18 ay içinde teslim alması gerekiyor. Kentsel dönüşüm projelerinde koranavirüs nedeni ile yaşanan gecikmeler nedeni ile söz konusu süre için mücbir sebep nedeni ile bir uzatma kararı alınıp alınmayacağı da merak konusu oldu. 

Koronavirüs İnşaat Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Özellikle de çok büyük olan konut projeleri inşaatlarında inşaat işçilerinin çoğunun şehir dışından gelmesinden kaynaklı olarak yatakhanelerin son derece kalabalık olması nedeni ile şantiyelerde çalışmalara ara verildi. 

Bazı inşaat işçileri ise bu süreçte ailelerinin yanında olmak istediklerini belirterek çalıştıkları şantiyelerden izin alarak memleketlerine dönüş yapmıştı. Bu nedenle pek çok şantiyede işler ya yavaşladı ya da inşaatlara ara verildi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments