Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriKuraklığa Karşı Yeraltı Barajları Geliyor

Kuraklığa Karşı Yeraltı Barajları Geliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, suyun bir damlasını dahi boşa harcamayacak şekilde plan ve projeler geliştirmeye devam ediyor. Yarı kurak iklim kuşağında yer alan Türkiye’de, iklim değişikliği, nüfus artışı ve ekonomik büyüme nedeniyle su kaynakları alarm veriyor. Su kaynaklarının yeraltında depolaması yöntemi denenerek, Türkiye’nin iklim değişikliğine karşı direncinin artırılması hedefleniyor.

Hazırlanan “Yeraltısuyu Suni Besleme ve Yeraltı Barajları Eylem Planı” ile yarı kurak coğrafyada bulunan Türkiye’de su rezervine katkıda bulunulması amacıyla 2023 yılına kadar 100’ün üzerinde suni besleme tesisi ve yeraltı barajı inşa edilecek.

Yeraltı barajları yeraltı suyu akımına karşı geçirimsiz bir perde oluşturmak suretiyle genellikle topoğrafyanın ve jeolojinin uygun olduğu vadi alüvyonlarında veya sahil akiferlerinde inşa ediliyor. Yer üstüne inşa edilen klasik barajlara oranla daha düşük maliyete gerçekleştirilen yeraltı barajları, bugüne kadar yurt dışında gelişmiş ülkelerde çok sayıda inşa edildi.

Yeraltı barajları ile yüzey sularının buharlaşma kayıplarının ve kamulaştırma maliyetinin minimize edilerek yer altı suyuna iletilmesi, bu vesileyle yer altı suyunun rezerv ve kalite açısından korunarak temiz içme suyu sağlanıyor.

Geçen yıl 19 yeraltı baraj projesi tamamlandı. Bu ayın sonuna kadar 6 proje daha tamamlanarak proje sayısı 25’e ulaşacak. Yealtı barajlarının 17 adedi inşaat, 8 adedi ihale, 50 adedi ise proje aşamasında.

Üç yılda tamamlanması beklenen 100 yeraltı barajı ve YAS Suni Besleme Projesi’nin toplam maliyeti 1 milyar TL olarak planlanıyor. Projelerin tamamlanmasıyla, 40 milyon m³ su depolama, 600 bin kişiye içme suyu, 60 bin dekar arazinin sulanması, 45 milyon TL gelir artışı sağlanmış olacak.

Son yıllarda etkisini daha fazla hissettiren kuraklığa karşı da çok önemli bir katkı sağlayacak olan proje kapsamında 2023 yılı sonuna kadar yapılacak olan en az 100 yeraltı barajı ve YAS Suni Besleme Projesinin dağılımı ise şöyle; Adana 3, Adıyaman 1, Afyonkarahisar 4, Amasya 1, Ankara 4, Antalya 5, Ardahan 1, Artvin 4, Aydın 6, Balıkesir 2, Bartın 1, Bayburt 1, Burdur 1, Bursa 4, Çanakkale 2, Çankırı 3, Denizli 4, Diyarbakır 2, Elazığ 5, Erzincan 1, Erzurum 3, Eskişehir 2, Hatay 1, Isparta 1, Kahramanmaraş 1, Karabük 1, Karaman 1, Kars 1, Kastamonu 1, Kayseri 4, Konya 5, Kütahya 2, Malatya 3, Manisa 3, Muğla 1, Nevşehir 1, Niğde 1, Osmaniye 1, Samsun 3, Sinop 1, Sivas 1, Şanlıurfa 1, Tekirdağ 1, Trabzon 1, Tokat 1, Uşak 1, Van 1, Yalova 1.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments