Ana SayfaHaberlerMalatya Havalimanı Yeni Terminal Binası Bu Yıl Açılacak

Malatya Havalimanı Yeni Terminal Binası Bu Yıl Açılacak

Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 2021 yılında temeli atılan Malatya Havalimanı Yeni Terminal Binası’nın bu yıl içerisinde hizmete açılacağını açıkladı. 

Malatya Havalimanı Yeni Terminal Binası’nın inşaat çalışmalarını incelemek için ziyarette bulunan Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’ya 9 bin 625 metrekare olan mevcut terminal binasının yanına 26 bin 765 metrekare büyüklüğünde 2,5 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasının yapımının hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Terminal Binası projesinin yaklaşık 750 milyon TL maliyete sahip olduğunu ifade eden Çalık, “Terminal binasının yanı sıra 2 bin 495 metrekare büyüklüğünde ısı ve güç merkezi binası, 112 metrekare apron bariyer binası, havalimanı giriş nizamiye binası, havalimanı iç bağlantı yolları, 301 araçlık otopark, arıtma tesisi ve 48 bin 900 metrekarelik apron ve yer hizmetleri araç sahası da inşa edilmektedir. 2023 yılı içerisinde hizmete açacağımız yeni terminal binası ve diğer tamamlayıcı tesisleri ile Malatya’mız havayolu taşımacılığı ve trafiğinde çok daha önemli bir konum üstlenecek. Vatandaşlarımız çok daha rahat bir ortamda seyahatlerini gerçekleştirecekler.” dedi.

LCN değerlerinin yükseltilmesine rağmen apronların yeniden yapıldığını kaydeden Çalık, şu sözleri kullandı: 

“LCN değerlerini yükseltmemize rağmen Millî Savunma Bakanlığımızın onayına ihtiyacımız vardı. Bu konuyu Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’a ilettik. Apronların LCN değerlerinin yüksekliğini yayınladılar. Bu vesileyle Malatya havalimanımıza büyük uçaklar uçabilecek. Uluslararası uçuşlara açık hale gelecek. Malatya Havalimanı yeni terminal binamızda şehirlerarası ve uluslararası uçuşlarımızla Malatya, büyükşehre yakışacak hizmet alanı olacak.” 

Malatya Havalimanı Yeni Terminal Binası projesinin tüm detaylarını burada bulabilirsiniz.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments