“Yapı
Ana SayfaHaberlerMalatya’ya Güneş Enerjisi Santrali Kurulacak

Malatya’ya Güneş Enerjisi Santrali Kurulacak

İnönü Üniversitesi ile Malatya Girişim Grubu (MGG), il genelinde çeşitli noktalarda Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulumu için harekete geçti. 

İnönü Üniversitesi, kampüsün karşısında GES kurulumu için hazırlıklara başalarken Malatya Girişim Grubu da (MGG) Yazıhan ilçesi Fethiye Mahallesi’nde GES kurulumu için çalışmaları başlattı. 

Toplam maliyetinin 61 milyon 411 bin 941 TL olan projenin ÇED Yönetmeliği kapsamı ile ilgili olarak şu açıklamalara yer verildi: 

“Proje alanı 2 hektar ve üzerinde veya kurulu gücü 1 MWm ve üzerinde olan güneş enerji santralleri içerisinde yer almaktadır.”

İngiltere’nin GES Yatırımında Türkiye’den Birkaç İl Var 

AA’nın Londra mahreçli haberine göre, Birleşik Krallık (İngiltere) merkezli temiz enerji şirketi Hive Energy, Türkiye’ye yaklaşık 4 gigavatlık depolamalı güneş enerjisi projesi için 4 milyar dolarlık doğrudan yatırım çekmeyi planlıyor. Şirket, Türkiye’nin farklı illerinde 30’dan fazla lokasyonda depolamalı güneş enerjisi projesi geliştirmek için başvuruda bulundu.

Bu kapsamda, Hive Energy Türkiye’de yerleşik Çuhadar Enerji ve Viva Enerji firmalarıyla yaptığı iş birliği ve finansman sözleşmeleri kapsamında 30’un üzerinde depolamalı güneş enerjisi santrali için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na başvuruda bulundu.

Başvuru kapsamındaki projelerin kapasiteleri 11 ila 230 megavat arasında değişiklik gösteriyor. Başvurular, Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye, Burdur, Niğde, Nevşehir, Karaman, Aksaray, Adıyaman, Şanlıurfa, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Balıkesir, Elâzığ, Konya, Eskişehir, Ankara ve Yozgat’ta yoğunlaşıyor.

Hive Energy Türkiye Genel Müdürü Tolga Metin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelini uzun vadeli bakış açısıyla değerlendirdiklerini ve bu potansiyele güvendiklerini dile getirdi.

Türkiye’de yoğun şekilde yeni proje geliştirme faaliyetlerine devam ettiklerini belirten Metin, şunları kaydetti:

“Başvurular ve yatırım planları Türkiye’deki yenilenebilir enerji potansiyeline güvenin ispatı. Elimizde büyük bir yatırımcı havuzumuz var. Biz bütün proje ve yatırımları Hive Energy olarak ilerletiyoruz. Projeler belli noktaya geldiğinde, fon ve finans kuruluşlarıyla görüşmeleri yürütüyoruz. İngiltere’de çok farklı fonlar var. Hive Energy, yıllardır bu fonlarla iş birliği içinde olduğu için, bizim için projelere fon bulmak oldukça kolay.”

Metin, lisans aşamasına kadar tüm sürecin Hive Energy Türkiye tarafından yürütüleceğini belirterek, “Lisans alınmasından sonra yapım çalışmaları başlıyor ama biz şu aşamada bazı finans kuruluşları ve fonlarla görüşmeler yapmaya başladık.” değerlendirmesini yaptı.

Daha önce Adıyaman’da 10,5 megavat kurulu güce sahip güneş enerjisi projesini hayata geçirdiklerini ve yıllık 18 milyon kilovatsaat elektrik ürettiklerini aktaran Metin, “Şu anda başvurduğumuz kapasiteler, Adıyaman’daki projemizin 350 katından fazla bir güce denk geliyor.” dedi.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“CNR
“Yapi

Most Popular

Recent Comments