Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerİhale HaberleriMaliyet Krizi Okul İnşaat İhalelerini Olumsuz Etkiledi

Maliyet Krizi Okul İnşaat İhalelerini Olumsuz Etkiledi

Son dönemde yaşanan inşaat sektöründeki maliyet krizi okul inşaat ihalelerine etki etti. Yüksek enflasyon ve zam nedeniyle 114 okul ihalesi iptal edildi. 

İnşaat sektörü, son yıllarda yaşanan enflasyon oranları ve zamlar nedeniye yaşadığı maliyet krizini atlatamıyor. Sektörde yaşanan zorluklar ihale ilanlarının iptal edilmesine sebebiyet veriyor. İhalelere katılım göstermek isteyen müteahhitler piyasada yaşanan dalgalanmalar ile çekinceli davranıyor. Yetersiz teklif alan ya da hiç teklif verilmeyen ihaleler de mecburen iptal ediliyor. Yaşanan son ihale iptali ise Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan 183 okul inşaatı için açıklanan toplam 114 ihale iptal edildi. İhalelerin iptali ise Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden duyuruldu. 

Ülkemizde okul oranını arttırmak amacıyla inşa edilmesi planlanan 183 adet okul piyasadaki yükselişlerden nasibini aldı. 2022 yılının ilk gününden bu yana yapılması planlanan ve toplam 183 okul inşaatını barındıran 114 ihale iptal edildi. İptal edilen ihalelerin yapılamama sebebi ise 37 adedinin fiyat teklifinin çok yüksek olması, 76 tanesinin ihaleye teklif veren istekli olmaması olarak açıklandı. İhalelerden 1 tanesi de ihaleyi kazanan firmanın sözleşmeyi imzalamaması nedeniyle iptal edildi. Okul inşaatı işinin en yüksek oranda iptal edildiği il ise İstanbul oldu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments