“reocom
Ana SayfaHaberlerMunzur Vadisi’ndeki Baraj Projesi İptal Edildi

Munzur Vadisi’ndeki Baraj Projesi İptal Edildi

Ankara 10. İdare Mahkemesi, alınan son kararla Munzur Vadisi’nde inşa edilecek olan HES projesi ile son Baraj projesinin iptal edildiğini açıkladı. 

Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından açıklanan iptal kararında şu ifadelere yer verildi: 

“Milli park sayılan yerlerde tabii kaynakların işletilmesinin ancak kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk doğması durumunda mümkün olabildiği ve Munzur Vadisi Milli Parkı’nın Mutlak Koruma Zonu’nda inşa edilmesi planlanan Baraj ve HES Projelerinin yapılması hususunda ‘kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk’ bulunduğuna ilişkin 18/04/2011 tarihli Çevre ve Orman Bakanlığı işleminin iptal edildiği ve milli park alanında kalan dava konusu proje için alınması gereken ‘kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk’ kararı açısından tamamlanması gereken ÇED sürecinin tamamlanmadığı anlaşıldığından dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

PİRHA’da yer alan habere göre; karar ardından basın açıklaması yapan Dersim Barosu Başkanı Avukat Fatma Kalsen, “Artık Dersim coğrafyası açısından HES ve baraj projeleri bir tehdit konusu değil ancak madencilik faaliyetleri noktasında ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Bu noktada ilerleyen süreçlerde hem baromuz hem de halkımızla birlikte gerekli hukuksal girişimleri yapacağız. Ve umuyoruz ki artık Dersim coğrafyası kendi doğallığı içerisinde varlığını sürdürecektir.” açıklamalarında bulundu. 

Tüm baraj inşaatı projelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“UNICERA

Most Popular

Recent Comments