Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriYeşil İnşaat Teknolojilerine Yatırım Arttı

Yeşil İnşaat Teknolojilerine Yatırım Arttı

Bir risk sermayesi şirketi olan A/O PropTech, yeşil inşaat teknolojileri yatırımları raporunu sundu. Rapora göre, 2022 yılında yapılan küresel yatırımlar, 2,2 milyar dolar tutarında. 

Son 5 yıllık yatırımların değerlendirildiği raporda, dünya çapında yaklaşık 4,5 milyar dolar tutarında yatırım yapıldığı belirtildi. 2017-2022 yılları arasında yapılan 452’den fazla anlaşmada mimarlık, mühendislik ve yeşil inşaat sektörlerini karbondan arındırmaya odaklı faaliyet gösteren şirketlere 4,5 milyar dolardan fazla erken aşama sermaye yatırıldı. 

Yeşil inşaat teknolojilerine en fazla yatırım yapanların başında Londra gelirken onu, San Francisco, Tel Aviv, Los Angeles, Oakland, Vancouver, Las Vegas, Paris, Zürih ve Oslo takip etti. 

“2050 yılına kadar küresel yapı alanında 60 gigaton karbondioksit depolanabilir, bu rakam Amazon yağmur ormanlarındaki karbonun beşte dördüne eşdeğer.” diyen A/O PropTech’in kurucusu Gregory Dewerpe, “Tüm bu yeni teknolojiler, yapılı çevrenin genel etkisini azaltmada rol oynayabilecek. Küresel olarak hızlı kentleşme ve konut kıtlığı, şehirlerimizin ve kentsel alanlarımızın iklim üzerindeki etkisini artırıyor, bu nedenle sorunu daha da kötüleşmeden doğrudan çözmek için daha iyi, daha yeşil ve daha hızlı inşa etmeliyiz.” dedi. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments