Ana SayfaHaberlerFirma HaberleriNef, Yurt Dışına Odaklandı

Nef, Yurt Dışına Odaklandı

Önümüzdeki yıl cirosunun yüzde 60’ını yurt dışından elde etmeyi hedefleyen Nef, 10’a yakın ülkede konut projesi geliştirecek.

Nef, yurt dışında konut projeleri üretecek. Önümüzdeki yıl cirosunun yüzde 60’ını yurt dışından elde etmeyi hedefleyen firma 35 ülkede araştırma yaptı. Firma, 10 ülkede proje üretecek.


Düzenlenen basın toplantısında yurt dışında hayata geçirilecek konut projeleri hakkında bilgi veren Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, yurt dışının kendileri için çok önemli olduğunu ve yeni ülkelere açılmayı amaçladıklarını söyledi. Yatırım yapacakları ülkeleri belirlemek için 35 ülkeyi araştırdıklarını ifade eden Timur, bu araştırmak sonucunda 10’a yakın ülkede çalışmaya karar verdiklerini belirtti. Bu yıl gelirlerinin yüzde 60’ını yurt dışı projelerden elde etmeyi hedefeldiklerini aktaran Timur, bu oranın beklentilerinden fazla olduğunu dile getirdi. Bunun sebebinin ABD’deki projenin çok iyi bir satış rakamına ulaşması olduğunu kaydeden Timur, projenin 8 ayda yüzde 64’ünün satıldığını söyledi.


Diğer yandan doların yükselişinden dolayı TL satışlarının toplam satıştaki payının azakdığını ifade eden Timur, “Yurt dışı bizim için çok önemli. Orada yeni ülkelere açılmayı hedefliyoruz. Kısa süre sonra yeni ülkelerin devreye gireceğini düşünüyoruz” dedi.

Ev Mi Yoksa Arsa Mı Almak Daha Mantıklı?
Nef tarafından hayata geçirilen Nef Arsa hakkında da bilgi veren Timur, Türkiye’de bir konut projesinin üretiminin ortalama 36 ay sürdüğünü, dünyada üretimi bu kadar uzun süren başka bir tüketim malzemesi olmadığını, 36 ay boyunca maliyet riskinin üretici üzerinde olduğunu söyledi. Nef Arsa ile maliyet riskine karışmadan daha geniş bir alıcı kesimine sesleneceklerini ve müşterilerinin kolay ve ulaşılabilir fiyatlarla arsaya ulaşabileceğini dile getiren Timur, şunları söyledi: “Büyük arsalar alıp ana plan üzerine çalışmaya başladık. 300 ve 500 metrekare parsellerle planlamalar yapıyoruz. 50-70 bin liradan 500-600 bin liralara kadar bir ürün çıkardık. Çoğunluğunu Marmara ve Ege bölgelerini oluşturan bu yeni ürünümüzü önümüzdeki günlerde tanıtacağız. Hangi yerlerde, hangi bölgelerde tüketicilerimiz ile buluşturacağımızı duyuracağız. Satışa yaklaşımım, öncelik en zor yerden başlamak. Mersin’de başladım bu işe. Dolayısıyla zorluklardan nasıl bir inovasyon çıkarılabileceğini keşfettim. 1,5 yıldır bu ürünün satışını deneyimleme fırsatımız oldu. Şu an ev fiyatları arttığı için daha geniş bir kitleye seslenme fırsatımız olacak. Aynı zamanda kendimizi bir maliyet riskine sokmayacağız. Müşterilerimizin ulaşılabilir fiyata arsa alabileceği bir proje oldu.”
Timur, arsa konusunda araştırmalar yaptıklarını ve tüketicilere “Ev mi almak daha kârlı yoksa arsa mı?” diye sorduklarını söyleyerek yüzde 90’ın üzerinde arsanın çıktığını bildirdi.


Kira artışlarına yönelik bir soru üzerine, bu yükselişin uzun bir sürecin sonucu olduğunu, kendilerinin işlerini de olumsuz etkilediğini dile getiren Timur, konut fiyatlarındaki artışım daire almayı zora soktuğunu aktardı. Ülkemizde her yıl 700 bine yakın konut ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Timur, “yıllık 1,2-1,3 milyon konut satılıyor bunun 500 bini yeni konut. Belli lokasyonlarda belirtildiği gibi balon olabilir, onun adı arz fazlalığı. 6-7 yıl balon denilen noktada konut satışları arttı. Konjonktürel sıkıntılara rağmen bu artış gerçekleşti. Bunun ikamesi olmadığını, verinin yanlış yorumlandığında evin ikamesinin olmadığını paylaştık. Araçta ikame var ama evde yok. Evlenme, boşanma ve yeni ev alma ihtiyacını da göz önünde bulundurduğumuzda ülkemizde her yıl 700-800 bin arasında bir konut ihtiyacı bulunuyor” dedi.


Senelerdir maliyet artarken satış fiyatının yükselmediğinin altını çizen Timur, “Geçen seneye kadar konut fiyatı enflasyondan da az artıyordu. Zaman zaman çok ciddi bir göçün olduğu ve yabancıların ev alımı konusunda da söylemlerde bulunuldu. Yabancıların bugüne kadar Türkiye’de en fazla alımı 48 bin adet oldu. 1,4 milyonda 48 bin oldukça düşük bir rakam bu söylemlere göre” ifadelerini kullandı.


“Yurt Dışında Da Fiyat Artışları Var Ama Kârlılık Yükseliyor”
Nef olarak New York’ta olduklarını, Londra’daki projelerinin tammalandığını Kazakistan’dakinin devam ettiğini belirten Timur, şu bilgileri verdi: “Kazakistan’daki projemizin ilk iki etabı bitmek üzere. Almanya’da da projemiz başlayacak. Türkiye gibi yurt dışında da fiyat artışları var ama kârlılık yükseliyor. Dünyada enflasyon olduğunda gayrimenkule yönelim artar. Gayrimenkul çünkü enflasyona karşı korumalı nadir yatırım ürünleri arasında. Örneğin Amerika’daki endeks yüzde 16 arttı. Amerika’da herhangi bir kalemin yüzde 16 artması ciddi bir artış. Ama o tarafta talep olunca patentli ürünlerimizle fark sağlayıp daha yüksek fiyatlara satabiliyoruz. Bu gelişme Kazakistan’da da farklı değil.”


Timur, yurt dışındaki projelere Türkiye’den inşaat malzemesi götürdüklerini belirterek “Ülke olarak çok kaliteliyiz ve sektördeki arkadaşlara da yurt dışına açılmaları konusunda her seferinde çağrıda bulunuyorum. Biz söyleyince objektif algılanmıyor olabilir ama ülkemizde rekabet çok çok yüksek olduğu için çok kaliteli ürünlere sahibiz.” diye konuştu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments