Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriÖrnek Kentsel Dönüşüm Çalışması!

Örnek Kentsel Dönüşüm Çalışması!

KİPTAŞ, 2017’de “riskli bölge” ilan edilen Bağcılar Kirazlı Mahallesi’ndeki 7 blok ve toplam 190 konuttan oluşan As Fatih Kent Sitesi’nin depreme karşı kentsel dönüşümünü yapacak. Yerinde dönüşüm modeliyle yeniden inşa edilecek sitede ikamet eden hak sahipleri, KİPTAŞ ile sözleşme imzalamaya başladı. KİPTAŞ ile görüşmelerde etkin rol oynayan site sakini Hatice Döğer ile görüşen Ekrem İmamoğlu, İstanbul’a örnek bir iş yapma hedefinde olduklarını belirtti.

İmamoğlu, “Örnek olarak Türkiye’ye de anlatacağız bu modeli. Bir; yerinde dönüşüyoruz. İki; güzel ailelerimizin istediği gibi yuvalar olacak. Üç; sağlam olacak. Dördüncüsü; hızlı olacak. Ve bir de KİPTAŞ olarak bizim güvencemizde olacak. İnşallah, her şey güzel olacak” dedi.

Bağcılar Kirazlı Mahallesi’ndeki 7 blok ve 190 konuttan oluşan As Fatih Kent Sitesi, 2017’de riskli bölge ilan edildi. Riskli bölge statüsündeki site, yakın zamanda yaşanan depremlerle bir kez daha gündeme geldi. Sitede var olan, yeni depremlerle de artan hasarlar ve burada oturmak zorunda olan vatandaşların korkuları, birçok kitle iletişim aracı ile beraber basına yansıdı. Yaklaşık 4 yıldır aynı kabusu yaşayan site sakinleri, İBB iştiraki KİPTAŞ ile birlikte sürdürdükleri çalışmalarda ortak bir masada buluştu. 31 Ocak 2020’de 3’te 2 çoğunluğu sağlayan site sakinleri, KİPTAŞ’ın kentsel dönüşüm kapsamında kendilerine sunduğu, “Örnek Yerinde Dönüşüm Modeli”ne karar verdi.

Süreci hızlı bir şekilde harekete geçiren KİPTAŞ, Şubat 2020’de, taslak proje ve ön fizibilite çalışmalarını tamamlayarak, site sakinlerini temsil eden heyete bilgi verdi. Şubat 2020 itibariyle hızlanan görüşmelere ve çalışmalara, 2020 Mart’ında Kovid-19 salgını sebebiyle 3 aylık bir ara verildi. 19 Haziran 2020’de yeniden başlayan çalışmalarla beraber, “avan mimari proje” ve proje görselleri hazırlatıldı. Siteyi temsil eden heyet, KİPTAŞ’tan ilk sunumu Eylül 2020’de aldı. Sitede ikamet eden 190 bağımsız birimden 170’i, konutlarının kentsel dönüşümünün KİPTAŞ tarafından yapılması için kuruma, 22 Eylül 2020’de muvafakatname verdi. KİPTAŞ, hak sahiplerinden gelen talepler kapsamında projeyi düzenledi. Revizeler sonunda daire seçimleri, Ocak 2021 itibarıyla tamamlandı.

KİPTAŞ Genel Müdürü Kurt ve site sakini Döğer, Akın ile İmamoğlu’nun tanıklığında kentsel dönüşüm sözleşmesini imzaladı. Kalan imzaların tamamlanmasının ardından, riskli yapıların yıkım ve tahliye işlemleri gerçekleştirilecek. Yıkım işlemleri tamamlandıktan sonra projenin temelleri atılacak.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments