Özbekistan’dan Türk müteahhitlerine davet!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığında Özbekistan temaslarında bulunan heyette yer alan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Türk müteahhitlerin kamu- özel işbirliği (KÖİ) projelerinde kazandıkları tecrübeyi paylaşmak üzere Özbek yetkilileri Türkiye’ye davet etti.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığında, iş dünyasının çatı kuruluşlarının başkanlarından meydana gelen heyet, Azerbaycan sonrasında Özbekistan’da temaslar gerçekleştirdi. Türkiye ile Özbekistan arasındaki mevcut ilişkilerin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için 7-9 Nisan 2021 tarihlerinde Özbekistan’a gerçekleşen resmi ziyarete Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren de katılım gösterdi. Heyet, başkent Taşkent’de düzenlenen üst düzey toplantıların yanı sıra Türk tarihinin önemli şehirleri Semerkant ve Buhara’yı da ziyaret ederek yerel yöneticilerle görüştü, incelemelerde bulundu. 

Türk müteahhitlerin Özbekistan’daki iş hacmi arttı

Yuvarlak masa toplantısında söz alan TMB Başkanı Erdal Eren, Türk müteahhitlerin Özbekistan’da faaliyette bulundukları 1992 yılından bu zamana kadar toplam 4,4 milyar dolar tutarında 197 projenin tamamlandığını kaydetti. Son yıllarda yükselen Özbekistan yatırımlarına paralel olarak Türk müteahhitlerin yıllık iş hacminin de arttığını söyleyen Eren, “Ulaşım, enerji, sanayi, turizm, su temini, baraj, sulama gibi tüm alt ve üst yapı projelerinde görev alan Türk müteahhitleri, Tashkent City gibi ülkedeki önemli projelerde yatırımcı olarak da yer alıyorlar. Türkiye kamu- özel işbirliği (KÖİ) projelerinin hayata geçirilmesinde çok önemli bir tecrübe edindi. Tamamı TMB üyesi firmalar tarafından KÖİ’nin değişik yöntemleri kullanılarak otoyol, havaalanı, enerji, sağlık ve turizm alanlarında birçok proje hayata geçirilip, işletildi” açıklamasında bulundu.
TMB Başkanı Eren, Özbekistan Başbakan Yardımcısı’na Özbek kamu yetkilileri ve yatırımcılarını Türkiye’de hayata geçirdikleri projeleri göstermek ve bu konuda oluşmuş tecrübeleri paylaşmak amacıyla Türkiye’ye davet etmekten memnuniyet duyacaklarından bahsetti.