Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerSlovenya inşaat sektörüne Türk müteahhit imzası!

Slovenya inşaat sektörüne Türk müteahhit imzası!

İnşaat sektöründe Türk şirketleri için önemli ülkelerden biri Slovenya.  Yapı Merkezi, Cengiz Holding, Özaltın Grubu gibi inşaat devleri, ülkenin en büyük ölçekteki müteahhitlik işlerini kazanıyor. 

Dünya Gazetesi köşe yazarı Kerim Ülker, bugünkü köşesinde Türklerin Slovenya’daki inşaat projelerini kaleme aldı. 

İşte Kerim Ülker’in ‘Küçükoğlu Holding, Slovenya’da 20 milyon Euro’luk yatırım yapacak’ başlıklı yazısı…

Dağılan Yugoslavya’nın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri Slovenya. Sadece 1 otomobil fabrikası olmasına rağmen ülke, otomotiv yan sanayisinin en dikkat çeken yatırımlarına sahne oluyor. Bu alanda da göze batan firmalar Türk menşeli. Türkiye’nin en önemli otomotiv yan sanayi firmalarından Bayraktar Holding’in stop lambası üreten firması Farba-Odelo’nun ülkedeki tesisi, en köklü kuruluş. 2011’de Bayraktar’a ait Farba’nın Odelo’yu satın almasıyla girilen Slovenya’da 2019 verilerine göre 1.500 kişi çalışıyor. O tarihten bu yana 100 milyon Euro’dan fazla yatırım yapılan ve 45 bin metrekareyi aşan tesis, grubun da tek çatı altındaki en büyük üretim tesisi. Bayraktar’ın ülkede yaptığı ciro ise 230 milyon Euro civarında. Slovenya denilince akla gelen ikinci Türk otomotiv firması ise Küçükoğlu Holding’e ait AK Otomotiv. Otomotiv yan sanayiinde faaliyet gösteren ve İstanbul, Bursa, Kocaeli, Adapazarı’nda yatırımları olan Küçükoğlu Holding, AB pazarında daha etkin rol almak amacı ile 2018’de Slovenya’daki İtalyan Palladio Holding’in bünyesindeki Cimos Kinamatics şirketini satın alarak AK Automotive adı ile üretime geçmişti.

İnşaatta da önemli ihaleler Türklerin

Slovenya, Türk şirketleri için oldukça önemli bir ülke. Yapı Merkezi, Cengiz Holding, Özaltın Grubu gibi inşaat devleri, ülkenin en büyük ölçekteki müteahhitlik işlerini kazanıyor. Öte yandan ülkedeki bir diğer önemli Türk yatırımı Yıldız Entegre’nin 2018’de Slovenya’nın tek yonga üreticisi olan Lesna TIP’ı aldığını ve 45 milyon Euro’luk modernizasyon yatırımı yaptığını da unutmamak gerekiyor.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments