“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerProf. Dr. Naci Görür: ‘’İstanbul’da 7 ve Üzeri Deprem Olma Olasılığı Yüzde...

Prof. Dr. Naci Görür: ‘’İstanbul’da 7 ve Üzeri Deprem Olma Olasılığı Yüzde 64’’

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, ‘Toplum ve Afet Risk Yönetimi’ seminerinde önemli uyarıda bulundu. Görür, ‘’İstanbul’da 7 ve üzeri deprem olma olasılığı yüzde 64.’’ dedi.

Sabancı Üniversitesi’nde ‘Toplum ve Afet Risk Yönetimi’ seminerinde konuşan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, fay tartışmalarının devam etmesini eleştirdi. Görür, İstanbul’da gerçekleşme ihtimali yüksek deprem konusuna şu sözlerle değindi:

“Öncelikle fay tartışmasını bırakmak gerekiyor. Bunları bilim insanlarına bırakın. Bunları tartışacak bilim insanları da medyanın önünde tartışmamalı. Bu tartışmalardan dolayı asıl çözüme gidemiyoruz. Bizim kabul etmemiz gereken bir gerçek var: Türkiye bir deprem ülkesidir. Her an her yerde büyük depremler olabilir. Binlerce insanımızı bir gecede kaybedebiliriz.

‘’2044’e Kadar Zamanımız Var’’

1999’dan itibaren 30 sene içinde her an olmak üzere İstanbul’da 7 ve üzeri deprem olma olasılığı yüzde 64. Bu 2029’a kadar bir süre demek. Bu tahmin 15 yıl artı veya eksi olarak düşünülüyor. Bu en iyi ihtimali düşündüğümüzde 2044’e kadar zamanımız olabildiği anlamına geliyor. Bir Afet Bakanlığı kurulabilirse ve iyi de bir bütçesi olursa Türkiye genelinde önemli bir gelişme sağlayabiliriz.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments