“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriPutin'den İnşaat Sektörüne Özel Destek

Putin’den İnşaat Sektörüne Özel Destek

Rusya Devlet Başkanı Putin, kriz döneminde ekonomiyi canlandırmak için destek programları açıklamaya devam ediyor. Rus lider, “İnşaat sektörü, hem kendisini hem de diğer sektörleri destekleyen lokomotif sektör. Ekonominin yeniden canlanmasında önemli rolü var. Devlet gerekli desteği sağlayacak” diyerek sektöre umut verdi. 

Rus lider bugün yaptığı açıklamada, konut alımından ipotek faizini yıllık yüzde 6,5’e düşüren bir özel destek programı açıkladı.

Putin, “Hem ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı, hem de inşaat sektörünü dsteklemek için özel ipotek programı başlatılmasını öneriyorum” dedi.

Yeni programla ipotek kredisi kasım ayına kadar alınabilecek.

Bu şartarda ipotek kredisi, yeni yapılan ve lüks olmayan konutlar için kullanılabilecek.

Verilecek kredinin miktarı Moskova ve St. Petersburg’da 8 milyon ruble, diğer bölgelerde 3,5 milyon ruble olacak. 

Rusya’da şu anda bankaların ipotek faizleri yıllık yüzde 8-9 civarında. 

Bu kararın, devam eden konut inşaat projelerini desteklemek ve inşaat sektöründe krizin etkisini hafifletme amaçlı olduğu da vurgulanıyor.

Bu arada Moskova ve Oblastta konut inşaatı yürüten büyük şirketler, koronavirüs önlemleri nedeniyle durdurulan inşaat çalışmalarıma yeniden izin verilmesi çağrısında bulundu. Şirketlerin ortak çağrısında, gerekli her türlü sağlık önleminin alınacağına dair taahhütte bulunulacağı vurgulandı. Acil ve öncelikli olanlar dışında inşaat faaliyetleri de geöen hafta durdurulmuştu. 

SourceTürkRus
RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments