“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerSalda Gölü Kamerayla Denetlenecek

Salda Gölü Kamerayla Denetlenecek

Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölü’nde iş makinelerinin yol açtığı tahribat havadan görüntülendi. Ayakkabı ile dahi basılmaması gereken beyaz kumlarda lastik izleri kalırken 1 metrelik de kot farkı oluştu.

Burdur’daki doğa harikası gölde yapılan çalışmalara yönelik tepkiler üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. Projede yer almayan bir uygulama yapıldığı için yüklenici firmaya ceza verildi, sorumlular görevden uzaklaştırıldı. Soruşturma sürerken TOKİ yetkilileri de iş makinelerinin alındığı alanda incelemeler yaptı.  Çalışmalar sırasında alınan kum nedeniyle kot farkı oluşması dikkat çekti. Normalde kumsalın özelliğini kaybetmemesi için araç girişinin yasak olduğu alanda lastik izleri görüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kamera sistemiyle 24 saat denetleneceğini söylediği bölgede tedbirler artırıldı.

Salda Gölü’nde tepki çeken çalışmalarla ilgili TOKİ’den 14 nisanda yapılan açıklama şöyle:

Salda Gölü ile ilgili olarak sosyal medya platformu Twitter üzerinden paylaşımlar yapılmaktadır.

Paylaşımlarda yer alan görüntüler yüklenici firmanın şantiye alanı ve otopark bölümünde arazi düzenleme görüntüleri olup, koruma amaçlı oluşturulan yaklaşım mesafesinin dışında küçük bir alandır.
Bu görüntüler kamuoyu gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) olarak bizleri de oldukça rahatsız etmiştir.

Yüklenici firmaya makineli araçların inşaat alanına kesinlikle sokulmaması talimatı verilmesine rağmen bu konuda yeterli hassasiyet göstermemiştir. Yüklenici firmaya kusurlu davranışları nedeniyle gerekli maddi ve sözleşmesindeki diğer ceza hükümleri işletilmiştir.

Ayrıca, müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatılmış olup,  sorumlu olan personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır.

Bu tür görüntülerin bir daha kesinlikle yaşanmayacağını, çalışmalarımızı çevre hassasiyetini ve kamuoyu duyarlılığını gözetecek şekilde yürüteceğimizi saygıyla bildiririz.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments