“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerRize-Artvin Havalimanı İnşaatında Yarıya Gelindi!

Rize-Artvin Havalimanı İnşaatında Yarıya Gelindi!

Rize Valisi Kemal Çeber, inşası süren Rize Havalimanı’nda günde 120 bin dolgu yapıldığını, havalimanının yüzde 44’ünün tamamlandığının bilgisini verdi. İnşaat çalışmalarının hız kesmeden sürdüğünü ileten Çeber, Rize-Artvin Havalimanı’nın en önemli projelerden biri olduğunu belirterek, “Rize’de hava şartları ve coğrafi şartlar bizi biraz zorluyor. Hedefimiz havalimanımızı 29 Ekim 2020’de açmak.” diye ekledi.

Vali Çeber, üstyapı ihalesinin hazır olduğunu, bu ay yapılacağını belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: “Havalimanı yapıldığı zaman bölge turizmine, ticaretine ve ulaşımına çok faydalı hale gelecek. Sadece Rize ve Artvin’e değil, tüm ülkeye hizmet eden bir havalimanı olacak. Doğu Karadeniz bölgesindeki tek havaalanımız Trabzon. Rize-Artvin havalimanı ile sayı ikiye çıkacak. Bu anlamda da bir boşluğu dolduracak.”

Karadeniz Gazetesi’nin haberine göre, Çeber, açılacak Rize-Artvin Havalimanı ile Doğu Karadeniz biletlerinin fiyatlarının yüksek olması ve uçuşların az olması gibi sorunların ortadan kalkacağını söyledi.

Çeber, “Günde 60 bin ton seviyelerinde dolgu yapılıyordu. 3-4 ay önce yenilenen iş programı sonrasında günlük yaklaşık 115 bin civarında dolgu yapılıyordu. Günde 120 bin ton dolgu yapılıyor ve bugün itibarıyla yaklaşık yüzde 44’ü tamamlanmış durumda. Bu da nereden nereye geldiğimizi gösteriyor.” şeklinde ifadelerde bulundu.

İnşaatın yüzde 95’inin dolgu işi olduğunu söyleyen Çeber, “Kaya taşıyoruz ve dolgu yapıyoruz. Kalan yüzde 5’i ise üstyapı ve ulaşım aksları. Oradaki kavşak çalışmalarımız da proje anlamında hazırlandı. Zamanı geldiğinde o da ihale edilecek. Hepsi birbirine entegre şekilde tamamlanmış ve hizmete alınmış olacak.” dedi.

“Türkiye’nin 56. havalimanı olarak hizmet verebilecek”

Rize-Artvin Havalimanı, Rize merkeze 34, Hopa ilçe merkezine 54, Artvin’e 125 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili bölgesine yapılıyor. Türkiye’de ve Avrupa’da Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonra deniz üzerine dolgu yapılan ikinci havalimanı olacak.

Rize-Artvin Havalimanı yapımı bittiğinde, terminal binası ve diğer üstyapı tesisleriyle Türkiye’nin 56. havalimanı olarak yılda yaklaşık olarak 3 milyon yolcuya hizmet edecek.

Rize-Artvin Havalimanının yapımı ile Rize, Artvin ve Doğu Karadeniz’e yurt dışından ve yurt içinden ulaşım sağlanarak turizmi de canlandıracağı belirtiliyor.  

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments