“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerİnşaat Sektörü Fiyat Farkı İçin Yasal Düzenleme Bekliyor!

İnşaat Sektörü Fiyat Farkı İçin Yasal Düzenleme Bekliyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı ile inşaat sektörünü yakından ilgilendiren çok sayıda yeni düzenlemeye yer verilmişti. İnşaat sektörü şimdi verilen sözlerin tutulmasını beklerken çıkarılan fiyat farkı kararnamesi için yasal düzenleme talebinde bulundu.

Rahip Brunson krizi nedeni ile tırmanan dolar kuru sonrasında pek çok inşaat firması fiyat farkı nedeni ile büyük zarar yaşamıştı. 

Özellikle de kamu müteahhitleri ihale teklifleri nedeni ile büyük zarara uğrarken başlayan konut projeleri de müteahhiteri zarara uğratmıştı. 

Fiyat Farkı Müjdesi Gelecek mi?

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün inşaat sektörünün YEP ile verilen sözlerin tutulmasını beklediğini belirterek “İnşaat sektörü, bölgesel fark gözetmeksizin yarattığı istihdamla özellikle ekonomik risklerin ve işsizliğin yükseldiği dönemlerde çok daha önemli hale gelmektedir. Dolayısıyla hükümetimizin destekleriyle yeniden işsizliğin azaltılmasına katkı sağlayacak duruma gelmeyi istiyoruz. Bu çerçevede kamu ile iş yapan müteahhitlerimizin projelerinde yaşanan büyük maliyet artışlarından doğan soruna çözüm olarak bir fiyat farkı düzenlemesi bekliyoruz” dedi.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı Celal Koloğlu ise konu hakkında yapmış olduğu değerlendirmesinde “Türkiye inşaat malzemeleri sektöründe ileri bir noktadadır. İnşaat malzemelerinde yerli ve milli üretim paylarının artırılması dışa bağımlılığın azaltılması açısından da önemlidir.

Yerli malı kullanımını artırmak ve ithalatın önüne geçmek için yerli ve milli teknoloji Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının artırılması gerekmektedir. Öncelikle yüzde 80’in üzerinde tamamlanmış projelerin belirlenerek bir an önce ekonomiye kazandırılması gerekiyor” dedi.

Fiyat Farkı Hesaplaması Zorunlu! 

Sektörün yaşadığı en büyük sorunların başında ani oluşan fiyat farklarının bulunduğunu belirten Koloğlu  “Yapım işinin özelliklerine ve malzemelerin ağırlık oranlarına göre katsayının belirlendiği gerçekçi bir fiyat farkı sistemi, sadece yükleniciyi korumayacak, yatırımların devamını ve tamamlanmasını sağlayacaktır” diyerek önemli bir çağrıda bulundu. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments