Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriRize'de Kentsel Dönüşüm Başlıyor!

Rize’de Kentsel Dönüşüm Başlıyor!

Deniz dolgusu üzerine inşa edilen ve korozyon nedeniyle riskli duruma gelen 4 bin 174 bağımsız yapı, kentsel dönüşüme giriyor. Projede ilk olarak 23 dönümlük alana kurulu belediye blokları yıkılıp, yerine yeni binalar inşa edilecek. Proje dahilinde hak sahipleri ile görüşmeler başladı.

Rize’de, 1960’lı yılların ortalarında, dönemin belediye başkanı tarafından deniz dolgusu başlatıldı. Büyük taşlarla doldurulan, arasına kum veya balçık gibi malzemelerle dolgu yapılan 350 bin metrekarelik alan, deniz dolgu alanı olarak şehre kazandırıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Rize Belediyesi’nce yürütülen çalışma ile daha az katlı, kentin kültürüne ve mimarisine uygun yapılar yapılacak. Azaltılacak yapı yoğunluğu Salarha beldesinde 52 bin metrekare ile Yağlıtaş Mahallesinde 207 bin metrekarelik iki yeni rezerv alanına taşınacak. Başlatılacak kentsel dönüşüm projesinde ilk etapta 23 dönümlük alandaki belediye blokları yıkılarak, yerine yeni binalar inşa edilecek. Binalarda yıkımların önümüzdeki günlerde başlaması hedefleniyor.

Rize Belediyesi’nce, şehir merkezinde Çarşı ve Piriçelebi mahallelerinin bir kısmını kapsayan ve riskli alan olarak ilan edilen, 23 dönümlük alan üzerinde uygulanacak projeyle ilgili hak sahiplerine tebligatlar gönderildi. Projenin yapımıyla ilgili gelinen süreçte Belediye, TOKİ ve GEDAŞ A.Ş. yetkilileri alanda hak sahipleriyle bir araya gelerek, taşınma, kira yardımı ve satış fiyatları gibi konularda istişareler başladı.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments