“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerRuhsatsız İnşaat Yapanlara Hapis Cezası Geliyor!

Ruhsatsız İnşaat Yapanlara Hapis Cezası Geliyor!

Boğaziçi Kanunu Taslağı kamuoyu ile paylaşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaçak yapılaşma ile mücadele konusunda son derece sert önlemler almaya devam ederken ruhsat alınmadan inşaata başlamak suçunu işleyenlere hapis cezası geliyor!

İstanbul’un göz bebeği Boğaziçi bölgesinin korunması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son derece sert önlemleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. 

Boğaziçi bölgesinde yapı ruhsatı olmadan inşa edilen tüm yapılar için yıkım kararı çıkacak. Bu yapıları yapan yapı sahiplerine, yapı ruhsatı olmadan inşaat yapan müteahhite, bu inşaatta görev alan şantiye şeflerine ve bu projelere uygunluk raporu verenlere hapis cezası verilebilecek. 

Boğaziçi İmara Açılıyor İddiaları Doğru Değil

Yeni Boğaziçi yasası gündeme geldiği anda bölge imara açılacak iddiaları ile büyük tartışmalar yaşanmasına neden olmuştu. Ancak ortaya çıkan taslak durumun tam tersi olduğunu gözler önüne serdi. Bakanlık bölgede kaçak yapılaşmayı engelleyecek son derece sert yasal düzenlemelere yer verdi. 

Boğaziçi kaçak yapıların yoğun olduğu bir bölge olarak bilinirken bölgede yapı ruhsatı olmayan tüm kaçak yapılar yıkılacak. Ayrıca bu yapıları yapan yapı sahiplerine, yapı ruhsatı olmadan inşaat yapan müteahhite, bu inşaatta görev alan şantiye şeflerine ve bu projelere uygunluk raporu verenlere hapis cezası istenecek. 

Ruhsat alınmadan yapılar için 500 bin lira, ruhsat almadan tadilat ve kat ilavesi yapılan kaçak yapılar için 200 bin lira, ruhsata aykırı yapılar için ise en az 50 bin liradan başlayan ve teknik usullere göre hesaplanarak 10 katı para cezası uygulanacak. 

Kaçak Yapıda Çalışan Şantiye Şefi Yandı! 

Kaçak yapı sahipleri yanı sıra bu kaçak yapılara göz yuman ve projesine onay verenler ile bu projelerde çalışan şantiye şeflerine 1 yıla kadar meslekten men cezası verilebilecek. İmar kanununa uygun olmamasına rağmen bu projelere onay verenlere ise 3 yıla kadar hapis cezası istenebilecek. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments