“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerTekrar İmar Barışı / Affı Çıkar mı Sorusuna Bakanlıktan Yanıt Geldi!

Tekrar İmar Barışı / Affı Çıkar mı Sorusuna Bakanlıktan Yanıt Geldi!

İmar barışı son başvuru tarihi dolarken süresinde başvuru yapamayan ya da yapı kayıt belgesi ücreti ödemediği için imar barışı başvuru iptali gerçekleştirilen kişilerin bekledikleri yeni imar affı müjdesi hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni açıklamada bulundu. Detaylar haberimizde!

Son derece yoğun başvuru alan ve ne yazık ki istismarlara da konu olan imar barışı hakkında yeni beklentiler oluşmuştu. 

Özellikle de imar barışına süresi içinde başvuruda bulunamayan ya da başvuru yapmasına rağmen yapı kayıt belgesi ücreti ödeyemediği için hakkını kaybeden kişiler kendileri için yeni bir imar barışı müjdesi gelmesini bekliyordu. 

Yeni İmar Barışı Çıkar mı?

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Demirtaş konu hakkında MÜSİAD Bursa Şubesi İnşaat Sektörü Genel Toplantısı’nda yapmış olduğu konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu. 

Tekrar imar barışının çıkmasının mümkün olmadığını belirten Demirtaş “İmar Barışı istismara müsait bir konuydu. Bu istismarın ya da suistimalin yüzde 5’ler civarında olacağı tahmin ediliyordu. Yaklaşık 10 milyon civarında yapı kayıt belgesi tanzim edildi. İstismar edenler de oldu. Arazinin ve yapının daha kıymetli olduğu sahil bölgelerinde yapıldı. Bunlar tespit edildiğinde, yatırdıkları para, irat kaydediliyor, kaçak kısımları zaten yıkılıyor ve sonra yanlış beyandan dolayı savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Bunlar sahada tespit edilecek. El altından ya da fısıltıyla İmar Barışı ile ilgili tekrar gündem olabileceğinin konuşulduğunu duydum. Bu, kesinlikle mümkün değil, böyle bir şey olmayacak. Bu beklenti zaten yanlış. İmar Barışı’nın belki on yıllar içinde tekrarı bile mümkün değil. Çünkü 10 milyon yapı kayıt altına alındı. Bu binaların daha yasal duruma, yani kat mülkiyeti, tapuya geçirilmesiyle ilgili süreçler var. Onlar devam edecek. Tekrar İmar Barışı beklentisi yanlıştır. Duyarsanız da inanmayın. Böyle bir şey mümkün değil” diyerek vatandaşları uyardı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments