Ana SayfaHaberlerKültürel HaberlerSalda Gölü Çevresine Bisiklet Yolu Yapılıyor!

Salda Gölü Çevresine Bisiklet Yolu Yapılıyor!

Salda Gölü Millet Bahçesi olarak ilan edildikten sonra koruma altına alınmış, yoğun ziyaretçi akını sonrasında göl ne yazık ki kirlilik tehdidi altına girmişti.

Yoğun ziyaretçi sayısı nedeni ile Salda Gölü Beyaz Adalar Bölgesi ziyaretçilere kapatılmış, gölün ziyaretçiler tarafından adeta plaj gibi kullanılmasının önüne geçilmesi amaçlanmıştı.

KORUMA ALTINA ALINAN SALDA GÖLÜ İÇİN BİSİKLET YOLU ÇALIŞMALARI BAŞLADI!

Salda Gölü’nün koruma çalışmaları hakkında bilgi veren Burdur Valisi Ali Arslantaş yazılı açıklama yaparak “Salda Gölü çevresinde 36 kilometre uzunluğunda bisiklet yolu yapımına başlanacak. Göle kuş uçuşu 7 kilometre mesafedeki kayak tesisi bölgesinde, çadırlı kamp alanları ve karavan kamp alanları oluşturulacak. Salda Gölü ve yakın çevresinin ziyaretçi taşıma kapasitesinin belirlenmesini ve gerekli altyapı yatırımlarının tamamlanmasını takiben, Beyaz Adalar bölgesine girişler ve kullanımlar yeniden düzenlenecektir” sözleri ile göl etrafında ise köy pansiyonculuğunu yaygınlaştırmak için hibe programı başvurularını kabul etmeye başladıklarını duyurdu.

Hibe programı başvurusu için sadece göl çevresinde yaşayan kişilerin başvuru yapabileceğini belirten Arslantaş ayrıca 3 ayrı noktada ahşap seyir terasları yapma planları olduklarını söyleyerek amaçlarının hem gölün, hem kumsalın hem de yakın çevrenin korunması ve güzelliğinin ileriki yıllara taşınmasını sağlamak olduğunu dile getirdi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments