“Yapigundem
Ana SayfaHaberler“Sektörün canlanması için strateji belgesi gerek”

“Sektörün canlanması için strateji belgesi gerek”

THBB KGS İktisadi İşletmesi Direktörü Selçuk Uçar, inşaat sektörünün canlanması için önceki yıllarda pek çok sektör için hazırlanmış olan strateji belgesinin bir benzerinin inşaat sektörü için de kapsamlı ve geniş katılımlı olarak hazırlanmasını talep ettiklerini söyledi.

1988 yılından bu yana Türkiye’de kaliteli betonun üretilip kullanılması için önemli çabalar gösteren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), bu amaçla yapmış olduğu çok sayıda etkinliğin yanı sıra ‘Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları’ konulu seminerler düzenliyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde periyodik olarak gerçekleştirilen bu seminerlerle müteahhitler, mimarlar, mühendisler başta olmak üzere beton kullanıcılarına betonla ilgili kamu idarelerinin yetkililerine, yapı denetim kuruluşu temsilcilerine ve beton üreticilerine betonun doğru uygulamalarının anlatılması hedefleniyor. THBB’nin 2017 yılında başlattığı seminerler dizisinin 20’nci İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Edirne Temsilciliği iş birliğiyle TMMOB Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Ahmet Dereli Konferans Salonu’nda yapıldı. Seminer kapsamında, THBB Kalite Güvence Sistemi (KGS) Direktörü Selçuk Uçar, ‘Betonda Kalite Denetimleri; THBB Teknik ve Sürdürülebilirlik Direktörü Koray Saçlıtüre, ‘Türkiye’de ve Dünyada Hazır Beton Sektöründeki Son Gelişmeler’; İTÜ İnşaat Fakültesinin Eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir ise ‘Beton Teknolojisinde Son Gelişmeler’ başlıklı birer sunum gerçekleştirdi. Seminere inşaat mühendisleri, müteahhitler, mimarlar ve beton üreticileri yoğun ilgi gösterdi.

Yüzde 8.7 Küçülme 

Seminerde inşaat sektöründeki ekonomik gelişmeleri değerlendiren THBB KGS Direktörü Selçuk Uçar, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 8,7 gibi ciddi bir oranda daralan inşaat sektörünün 2009 küresel krizinden sonraki en kötü performansını sergilemekte olduğunu belirterek “Bu yılın ilk göstergeleri, inşaat sektörünün 2019’a da iyi başlamadığını göstermektedir. Her ay üyelerimizin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz Hazır Beton Endeksi, yılın ilk 4 ayındaki faaliyet ve beklentinin oldukça zayıf kaldığını ortaya koymuştur” dedi. Hem beklentinin hem de güven endekslerinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla düşüş gösterdiğini kaydeden Uçar, “Önümüzdeki dönemde sektörde toparlanma yaşanma ihtimalini aşağı çekmektedir” diye konuştu. 

İnşaat sektörünün canlandırılması için önerilerde bulunan Selçuk Uçar, “THBB olarak çözümün, kapsamlı, uzun vadeli, çok yönlü bir yol haritasının ortaya konulması ile sağlanabileceğini düşünüyoruz. Bu noktada, önceki yıllarda makine, yurt dışı müteahhitlik, demir-çelik, tekstil-konfeksiyon, turizm gibi pek çok sektör için hazırlanmış olan strateji belgesinin bir benzerinin inşaat sektörü için de kapsamlı ve geniş katılımlı olarak hazırlanmasını talep ediyoruz” açıklamasında bulundu. 

KGS Denetimi Aranmalı 

Seminerde kaliteli beton kullanımı konusunda değerlendirmelerde bulunan Selçuk Uçar; şunları söyledi: “KGS denetimleriyle kaliteli ve yüksek dayanım sınıflarında beton üretiminin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Beton üretim tesislerinin yerinde denetiminin yanı sıra habersiz ürün denetimleri de gerçekleştiren KGS kaliteli beton kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağlamaktadır. Güvenli yapılar için KGS denetiminden geçmiş kaliteli betonun kullanılması bir ön şarttır. Bunun sağlanması için de betonun üretimi, yerleştirilmesi ve bakımı bir bütün olarak düşünülmelidir. Beton kalitesindeki ilk önemli unsur, beton üretim yerinin ve sisteminin uygun olmasıdır. Bu nedenle beton alırken, betonun KGS denetiminden geçmiş olması aranmalıdır.” 

THBB Teknik ve Sürdürülebilirlik Direktörü Koray Saçlıtüre, seminerde Türkiye’de ve dünyada hazır beton sektöründeki son gelişmeleri aktardı. 

THBB’nin dünya çapında gelişmeleri en etkin şekilde takip ederek Türkiye’ye kazandırdığını vurgulayan Saçlıtüre, “Dünya ile eş zamanlı olarak sürdürülebilirlik konusuna odaklanarak Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemini Türk hazır beton ve çimento sektörlerine sunduk. 2018 yılında hazır beton tesisleri ile çimento fabrikalarının belgelendirilmesine başlayarak Türk hazır beton sektörü olarak sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilklerden birini başardık” diye konuştu.

Türkiye’de şu anda CSC belgeli 2 çimento fabrikası ve 3 hazır beton tesisi bulunduğu bilgisini veren Saçlıtüre, “THBB, Beton Sürdürülebilirlik Konseyi Bölgesel Sistem Operatörü olarak hazır beton, çimento ve agrega sektörlerine yönelik bilgilendirme çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. KGS de bağımsız olarak denetimlerde bulunarak hazır beton tesisleri ile çimento fabrikalarını belgelendirmeye devam ediyor” dedi. 

İTÜ İnşaat Fakültesinin Eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir, beton bileşenleri, betonun üretimi, yerleştirilmesi ve bakımı ile ilgili bilgiler vererek “Günümüzde beton alıcısı sadece basınç dayanımını ve işlenebilirliği değil betonun daha ileri düzey teknik özelliklerini bildirerek hazır beton talebinde bulunabilir” şeklinde konuştu. 

Sourceİndergi
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments