“Yapiradar
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriSeramikte Talep ve Üretim Azaldı

Seramikte Talep ve Üretim Azaldı

Ceyhan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Dağhan, iç ve dış piyasada yaşanan talep daralması ile birçok üreticinin fiyatları yüzde 20-30 oranında düşürdüğünü ifade etti. 

Özellikle iç piyasada yaşanan talep daralması ile satışların düşük seyrettiğini söyleyen Ceyhan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Dağhan, üretim ve satış fiyatlarının geri çekildiğini ifade etti. 

Geçtiğimiz yıldan bu yana fiyatların yükselmesi nedeniyle bayilerde yüklü stok bulunduğunu belirten Ceyhan Dağhan, “Müteahhitler ihtiyacı olan seramikleri 1 yıl öncesinden satın aldılar. Şu anda devam eden projelerin büyük bir kısmının seramikleri satın alınmış durumda. Yeni proje de başlamadığı için seramik satışları durma noktasına geldi. Şu anda bayiler fabrikalardan mal almıyor. Kendi stoklarını tüketmeye çalışıyor. Bayilerin depoları dolu. Bayilerde üreticilerin 2 katı stok var.” dedi. 

Üretici maliyetlerinin de yüksek seyrettiğini belirten Dağhan, “Türkiye’de doğalgaz, seramik üreticilerinin yüzde 50-55 maliyetini oluştururken İran’da bu oran yüzde 3-5 civarında. İran’dan daha ucuza seramik alabiliyoruz. Piyasadaki güçlü oyuncular fiyatlarını sabit tutarken birçok marka rekabet edebilmek için yüksek maliyete rağmen fiyatlarını düşürmek zorunda kaldı. Seramikçiler Pandemi sürecinde çok büyük yatırımlarla kapasitelerini artırdı. Ancak talepteki daralmadan dolayı üretim yavaşlatıldı.” şeklinde konuştu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments