“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerSite Aidatlarına KDV Muafiyeti Geliyor

Site Aidatlarına KDV Muafiyeti Geliyor

Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile konut sitesi aidatları hakkında yaptığı toplantının ardından, “Site yönetimlerimizin bizden yüzde 18 KDV’nin oluşturduğu yükle alakalı durum tespiti yapan ve çözüm önerilerini hazırlayacak bir süreci başlatıyoruz.’’ açıklamasını yaptı. 

Bakan Kurum ile yaptıkları toplantının ardından konuşan Sağır, yüzde 18 KDV uygulamasının oluşturduğu yük ile ilgili taleplerin artmasıyla beraber çözüm önerilerini hazırlayacak sürece girildiğini açıkladı. 

Site Yöneticiliğine Mesleki Yeterlilik Şartı

Gelişmeleri değerlendiren Sağır, şunları söyledi:

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’mız Murat Kurum, site yönetimleri üzerindeki yüzde 18’lik KDV yüküne yönelik süreci başlattıklarını açıkladı. Site ve apartmanlarda dışarıdan sağlanan hizmetler yüzde 18 KDV’den muaf tutulunca aidatlarda yüzde 18 düşüş olacak. Site yönetimleri için talep ettiğimiz denetim sağlanacak. 

Yönetim hizmeti veren firmalar ve site yönetimleri denetimlere tabi tutulacağı için kötü ve art niyetli kişiler tarafından yönetilen site ve apartmanlarda kişiler dilediği gibi site veya tesis yöneticisi olamayacak. Site ve tesis yönetim firması açmak isteyen veya site yönetimine talip olanların mesleki yeterliliği ve sicil kaydı aranacak.

Yapılacak yeni düzenlemeyle 300 ve üzeri sitelerde özel güvenlik bulundurulması şartı aranacak. Bu uygulamalarla hizmet kalitesi artacak, sitelerde kat maliklerinin yaşadığı sıkıntıların önüne geçilecek, hesap verebilir site yöneticileri olacak.” dedi.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments