Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriSon Dakika: Açıklama Geldi, Ford ve Volkswagen Türkiye Kararı Kesinleşti!

Son Dakika: Açıklama Geldi, Ford ve Volkswagen Türkiye Kararı Kesinleşti!

Uzun süredir beklenen Ford ve Volkswagen ortaklığı ile hayata geçirilecek olan yeni fabrika yatırımı için beklenen müjdeli haber geldi. Korona virüs salgını nedeniyle erteleneceği endişesi yaşanan fabrika yatırımı için açıklama Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yatırımın kesinleştiğini duyurdu.

VOLKSWAGEN – FORD ORTAKLIĞI İLE HAYATA GEÇİRİLECEK OLAN YENİ FABRİKA HANGİ ŞEHİRDE KURULACAK?

Hatırlanacağı üzere Volkswagen ve Ford işbirliği yapma kararı almış, kurulacak olan ortak fabrikada ticari araç üretimi yapılacaktır. Ortaklık kararının alınması ve yeni yatırım yapılacağının açıklanması ile yine ülkeler arasında büyük bir savaş başlarken kazanan Türkiye oldu.

İki devin yeni üretim merkezi konusundaki tercihi Türkiye’den yana oldu. Konu hakkında açıklama yapan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Yaklaşık 800 milyon euroluk dev yatırımın adresi Türkiye oldu. 110 dönüm arazi üzerinde dev tesis kurulacak. Fabrikada zemin etüdü çalışmaları başladı.

İskele ile fabrika arasındaki otopark bölümünde zemin iyileştirmeleri ve fore kazıklar çakılmaya başlandı. İki dev şirket arasında yapılan anlaşma, Türkiye’deki en ciddi yatırımlardan biri olacak ve istihdama yüzde 20 katkı sağlayacak. Hem Kocaeli hem de Türkiye için büyük bir yatırım. Duyduğumuz kadarıyla bölgemizde bulunan bir otomotiv fabrikasında, başka bir markaya ait, ikinci bir ürünün üretilmesi koşulu ile uzlaşma sağlandı. Bu kapsamda, mevcut fabrika büyütülerek, diğer otomotiv markasına ait aracın üretimi yapılacak” diyerek alınan kararı duyurdu.

2 BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM KAYNAĞI YARATACAK!

Kurulacak olan yeni üretim üssü sayesinde bölgede yaşayan 2 bin 500 kişiye daha ilave istihdam kaynağı yaratılacak. Bölgede fabrikanın kurulacağı haberlerinin gelmesi ile beraber emlak sektöründe de hareketlilik yaşanmaya başlarken fabrikaya yakın bölgelerde yer alan arsa ve konut fiyatlarında yukarı yönlü hareketlilik yaşanabileceği belirtiliyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments